Trwa ładowanie...
d3upcpj

Nowa mutacja koronawirusa w Polsce? Najnowsze doniesienia ws. badań

Koronawirus cały czas rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Europę zalewa jego nowa mutacja. Z jego powodu Wyspy Brytyjskie zostały niemal odseparowane od kontynentu. Czy jest w Polsce? Okazuje się, że badania dopiero ruszą.
Share
Nowa mutacja koronawirusa zagrożeniem dla Polski? Badania za kilka tygodni
Nowa mutacja koronawirusa zagrożeniem dla Polski? Badania za kilka tygodniŹródło: PAP
d3upcpj

Jak ustaliło Radio Zet, badanie, które ma wykryć w Polsce nową, "brytyjską" mutację koronawirusa ruszy dopiero za kilka tygodni.

W Agencji Badań Medycznych trwają rozmowy nad jego uruchomieniem. Projekt w tej sprawie przygotowują wirusolodzy pod kierownictwem prof. Krzysztofa Pyrcia z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera do spraw Covid-19. Szczegóły mamy poznać w ciągu najbliższych tygodni.

Nowa mutacja koronawirusa. Minister zdrowia komentuje

Szef MZ Adam Niedzielski podkreślał w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski, że jak na razie nie ma potwierdzonych informacji o przypadkach nowej mutacji koronawirusa w naszym kraju, ale zaznaczył, że ciężko spodziewać się, by taka mutacja nie pojawiła się już w Polsce.

d3upcpj

Niedzielski stwierdził, że mutacje powinny budzić i budzą obawy, ale jednocześnie przekonywał, że ich pojawienie się nie jest niczym nadzwyczajnym i jest to jedynie konsekwencja ewolucji SARS-CoV-2. Minister zdrowia wskazał, że mimo wzrostów wykrywanych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii, gdzie po raz pierwszy wykryto taką mutację, nie odnotowano tam dużego wzrostu pod względem śmiertelności.

Nowa mutacja koronawirusa

Dr Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO w Europie, ostrzegł przed nowym zagrożeniem. Mowa o mutacji koronawirusa nazwanej B117. Wykryto ją w grudniu w Wielkiej Brytanii, ale szybko rozprzestrzenia się teraz na Starym Kontynencie.

Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia w Europie obejmuje swoją działalnością 53 kraje, w tym m.in. Rosję oraz część państw Azji Centralnej. Do tej pory nową mutację koronawirusa odkryto w 22 krajach regionu.

d3upcpj

- W ciągu tygodnia liczba zarażonych w Wielkiej Brytanii wzrosła o jedną trzecią, a liczba ofiar śmiertelnych o 20 proc. - poinformował w swoim orędziu premier Boris Johnson.

Nowa mutacja koronawirusa w Europie. WHO niepokojąco o liczbie krajów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3upcpj

Podziel się opinią

Share
d3upcpj
d3upcpj
Więcej tematów