Trwa ładowanie...
02-08-2014 03:45

Nowa mapa polskich pielgrzymek

Jasna Góra to wciąż najchętniej nawiedzane miejsce kultu w Polsce. Ale już niebawem może się to zmienić - pisze "Rzeczpospolita".

Share
Nowa mapa polskich pielgrzymekŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d41yu40

Jeszcze kilka lat temu pozycja Jasnej Góry, którą rocznie odwiedzało ok. 5 mln pielgrzymów, wydawała się niezagrożona - inne sanktuaria mogły jedynie pomarzyć o takiej frekwencji.

Ale będące tuż za nią Łagiewniki i Licheń, które w 1999 r. odwiedzało rocznie ok. 800 tys. osób, dziś przyciągają już 2-2,2 mln ludzi.

A wkrótce do najpopularniejszych miejsc mogą dołączyć też Wadowice. Po kanonizacji Jana Pawła II liczba pielgrzymów rośnie tam w oszałamiającym tempie. W 2013 r. miasto odwiedziło 500 tys. osób, a do połowy br. - już ok. 300 tys.

d41yu40

Twórca Zakładu Geografii Religii na UJ prof. Antoni Jackowski mówi, że przełomowy może być 2016 r. Wówczas w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka.

Młodzi ludzie odwiedzą miejsca związane z polskim papieżem, a gdy dorosną, założą rodziny, wrócą tutaj - przewiduje. - To może oznaczać kolejny znaczący wzrost liczby pielgrzymów. Niewykluczone, że wtedy Jasna Góra straci palmę pierwszeństwa - ocenia prof. Jackowski.

d41yu40
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41yu40
Więcej tematów