WP

Nowa inicjatywa AfD. Uczniowie mają donosić na nauczycieli

Kierownictwo AfD obawia się, że nauczyciele, przekazujący uczniom podstawy wiedzy politycznej, nie są dostatecznie bezstronni w ocenie tej partii. Stąd strona internetowa, dzięki której młodzież może zgłaszać takie przypadki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Niemczech zwłaszcza nauczyciele szkół publicznych podlegają obowiązkowi neutralności
W Niemczech zwłaszcza nauczyciele szkół publicznych podlegają obowiązkowi neutralności (Fotolia, Fot: kzenon)
WP

Strona internetowa "Neutralne szkoły Hamburg" (Neutrale Schulen Hamburg) powstała z inicjatywy regionalnego oddziału partii AfD w tym mieście. Użytkownicy mogą na niej zgłaszać przypadki łamania przez nauczycieli czy personel szkolny zasad neutralności. Zgłoszenia mogą być imienne lub anonimowe.

Wymierzona w nauczycieli kontrowersyjna inicjatywa AfD wywołała falę krytyki. - To próba instrumentalizowania dzieci i młodzieży - ocenił prezes Związku Niemieckich Nauczycieli, Heinz-Peter Meidinger.

- Postępowanie tej partii przypomina najciemniejszy rozdział niemieckiej historii - powiedział z kolei dziennikowi "Stuttgarter Zeitung" Helmut Holter, minister edukacji i nauki w Turyngii.

WP

Zobacz także: Adam Bielan wzburzony. Mocne słowa pod adresem Niemiec

- Jeśli jakaś partia traktuje donosicielstwo na nauczyciela oraz kontrolę nad nim jako odpowiednie środki działania, powinny rozdzwonić w nas dzwonki alarmowe - dodał polityk lewicy. Jego zdaniem nie ma miejsca dla donosicielstwa i szpiclowania.

Jednocześnie zaapelował on do nauczycieli, by nie dali się zastraszyć i prowadzili nadal zajęcia w duchu otwartego dialogu, "będącego fundamentem społeczeństwa demokratycznego".

WP

Według doniesień mediów po akcji w Hamburgu również regionalne oddziały AfD w dziewięciu innych landach (m.in. w Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Berlinie) noszą się z zamiarem założenia takiego portalu.

Zasada neutralności

W Niemczech zwłaszcza nauczyciele szkół publicznych podlegają obowiązkowi neutralności. Nie mogą oni w żadnym razie wpływać na poglądy polityczne uczniów.

WP

Ma to miejsce wtedy, gdy nauczyciel np. zbyt pozytywnie lub zbyt krytycznie wypowiada się lub ocenia którąś z partii politycznych. Jednocześnie jako osoba prywatna nauczyciel może zajmować się działalnością polityczną na rzecz którejś z partii.

Podstawowe treści edukacji politycznej w niemieckich szkołach wyznaczają władze centralne, ale o kształcie lekcji i doborze przedmiotów decydują poszczególne kraje związkowe. A przedmioty, takie jak nauka o społeczeństwie, wychowanie obywatelskie czy nauki społeczne zawierają zarówno elementy polityki, jak i treści społeczno-gospodarcze.

(dpa/jar)

WP

*Przeczytaj też: *
Berlin oburzony skandaliczną wypowiedzią narybku AfD
Raport: na te partie najchętniej głosują w Niemczech imigranci

Polub WP Wiadomości
WP
WP