Norwid w Sandomierzu
Rysunki i rękopis Cypriana Kamila Norwida składają się na ekspozycję otwartą w środę w Muzeum Diecezjalnym w Domu Długosza w Sandomierzu z okazji obchodów Roku Norwidowskiego.
Rysunki "Mędrzec" i "Pałac w Pudliszkach" oraz rękopis "Emancypacji kobiet" autorstwa Norwida składają się na sandomierską ekspozycję, poświęconą najbardziej niedocenionemu polskiemu twórcy.
_ To niewielka ekspozycja, ale zależało nam na wyeksponowaniu dzieł twórcy "Promethidiona" znajdujących się właśnie w Sandomierzu. Norwid zwiedzał nasze miasto w 1841 roku. Przebywał również w klasztorze na Świętym Krzyżu_ - powiedziała komisarz wystawy Urszula Stępień.
_ Ciekawa jest historia powstałego w 1882 roku rękopisu "Emancypacji kobiet". Znajdował się on w zbiorach księdza Jana Wiśniewskiego - wybitnego kolekcjonera, który nabył książkę u krakowskiego antykwariusza. W 1935 roku wypożyczył rękopis ówczesnemu studentowi Kazimierzowi Wyce, który postarał się o pierwsze wydanie "Emancypacji kobiet". Rok później rękopis trafił do biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Na wystawie prezentujemy zarówno rękopis, jak i pierwsze wydanie książki_ - dodała. (reb)