Trwa ładowanie...

Norweski ekspert: "To początek końca Putina"

Brak reform gospodarczych, ponure perspektywy po wojnie na Ukrainie i mania wielkości, w którą popadł rosyjski dyktator mogą doprowadzić do końca jego rządów. Iver Neumann, dyrektor norweskiego Instytutu Badawczego Fridtjofa Nansena, ocenia, że koniec panowania despoty jest już bliski.

Rosyjski prezydent Władimir PutinRosyjski prezydent Władimir PutinŹródło: Getty Images, fot: Contributor#8523328
d9c1lmr
d9c1lmr

O końcu rządów Putina spekuluje się od początku wybuchu wojny w Ukrainie. Twardych dowodów świadczących o ewentualnym końcu prezydentury Putina jednak brak. Norweski ekspert od spraw Rosji przekonuje, że sankcje nałożone na Kreml w związku z wojną w Ukrainie tak poważnie osłabiają rosyjską gospodarkę, że jej perspektywy rysują się naprawdę ponuro.

- Od początku panowania Putina 22 lata temu bardzo niewiele zmian dotyczyło rosyjskiej gospodarki. Uważam to za zdumiewające, że wykształcony marksista, taki jak Putin, po prostu nie rozumie istoty czynników materialnych - powiedział Ivar Neumann w wywiadzie dla Radia Wolna Europa.

Słowa eksperta analizuje gazeta "Iltalehti". Jak podaje publikacja, Instytut Finansów Międzynarodowych przewidział niedawno, że rosyjska gospodarka skurczy się o 15 proc. w tym roku i o 3 proc. w przyszłym. Neumann ocenia, że Putinowi w tych okolicznościach może być trudno utrzymać się przy władzy.

d9c1lmr

- Putin uważa, że Zachód będzie miał własną gospodarkę, a Rosja będzie mieć własną, która pozwoli jej przetrwać. - To po prostu nie działa w ten sposób. Dlatego uważam, że to początek końca reżimu Putina - mówi Neumann.

Norweski ekspert: "To początek końca Putina"

Uważa on, że Putin ma obecnie motywację do "zjednoczenia krajów Rosji" i podążania śladami carów. W czerwcu, w 350. rocznicę urodzin Piotra Wielkiego porównał się do historycznego przywódcy. Podążanie tą drogą wymaga od prezydenta Rosji zapisania się w historii poprzez wojenne podboje i zagarnianie kolejnych terytoriów.

Według Neumanna trudno jest przewidzieć epokę postputinowską, ponieważ administracja Putina "wykonała gruntowną pracę, aby wykorzenić liberalne myślenie z Rosji". Ekspert przywołuje nazwisko uwięzionego przywódcy opozycji, Aleksieja Nawalnego, zaznacza jednak, że jego dojście do władzy jest mało prawdopodobne.

- Nawalny konsekwentnie mówił o korupcji jako problemie Rosji, a o obecnej administracji jako o rządzie złodziei. W skorumpowanym systemie każdy nowy władca musi umocnić swoją pozycję, sam się korumpując. Jak wydostać się z takiego błędnego koła? - pyta dyrektor norweskiego Instytutu Badawczego Fridtjofa Nansena.

Morawiecki zaatakował europejski kraj. "Bardzo niebezpieczna reakcja"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9c1lmr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d9c1lmr
Więcej tematów