Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Inspekcje zawieszone. Kreml zdecydował ws. nuklearnego traktatu [RELACJA NA ŻYWO]

Poniedziałek to 166. dzień inwazji. Rosja poinformowała USA, że tymczasowo rezygnuje z inspekcji swojej broni jądrowej w ramach dwustronnego strategicznego traktatu o redukcji zbrojeń jądrowych. Zgodnie z postanowieniami każda ze stron zobowiązała się do ograniczenia liczby swoich głowic nuklearnych. Umowa przewidziała także weryfikację jej wykonywania przez strony. Rosyjski departament podkreślił, że ta decyzja jest tymczasowa i Kreml jest gotowy do "natychmiastowego anulowania decyzji po wyeliminowaniu wszystkich problemów związanych z czynnościami kontrolnymi przez zagranicznych kolegów". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Inspekcje zawieszone. Kreml zdecydował ws. nuklearnego traktatu Inspekcje zawieszone. Kreml zdecydował ws. nuklearnego traktatu Źródło: Licencjodawca, fot: Russian Foreign Ministry Press Service
dlep8cp
dlep8cp
  • • Rosjanie grożą, że wysadzą Zaporoską Elektrownię Jądrową - ostrzegł Energoatom, ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe, zarządzające elektrowniami atomowymi.  Gen. Walerij Wasiliew - dowodzący rosyjskim garnizonem stacjonującym w obiekcie - miał powiedzieć swoim żołnierzom, że elektrownia "albo pozostanie rosyjska, albo niczyja".   

  • • W Rosji powstaje nowa "ochotnicza" jednostka -  72. samodzielna brygada zmotoryzowana. Ponadto trwa kolejna ukryta mobilizacja w separatystycznych donbaskich republikach ludowych, donieckiej i ługańskiej - podaje w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW). 

  • • W nocy ukraińskie wojska ostrzelały z wyrzutni rakietowych systemu HIMARS bazę Rosjan w Melitopolu. Zniszczono znaczne ilości sprzętu okupanta i zabito około setki rosyjskich żołnierzy - podał mer Melitopola Iwan Fedorow na Telegramie.   

  •  • Siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na kilka celów wojskowych w obwodzie winnickim, w środkowej Ukrainie. Są poszkodowani - poinformowały ukraińskie siły powietrzne w komunikacie na serwisie Telegram. Do ataku doszło późnym wieczorem w niedzielę. 
Trwa łączenie
22:04, 08.08.2022

W  kontrolowanych przez okupacyjne władze obwodach chersońskim i zaporoskim Ukrainy zaczęto wydawać rosyjskie prawa jazdy i tablice  rejestracyjne - poinformowała rosyjska sekcja BBC.

W tych obwodach działalność rozpoczęły ośrodki rosyjskiej Państwowej Inspekcji Samochodowej, instytucji podległej rosyjskiemu ministerstwu  spraw wewnętrznych, odpowiedzialnej za wydawanie dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami mechanicznymi.

21:48, 08.08.2022

Burmistrz Melitopola przekazał na swoim kanale Telgram, że w mieście było słychać "10 potężnych eksplozji". "Wierzymy w Siły Zbrojne i czekamy na dobre wieści dla Ukraińców i druzgocące wieści dla Rosjan" - napisał Ivan Fedorov. 

21:46, 08.08.2022

"Rosja od pięciu miesięcy pustoszy Ukrainę pod pozorem 'denazyfikacji' i pod hasłami negacji narodu ukraińskiego, stosując strategię terroru. Burzy miasta, masakruje i gwałci ludność cywilną, wysiedla mieszkańców. Według danych ministerstwa obrony Rosji w okresie od 24 lutego do 18 czerwca wysiedlono ponad 1,9 mln Ukraińców, w tym ponad 307 tys. dzieci" - ocenili 2 sierpnia francuscy intelektualiści i psychiatrzy w liście otwartym opublikowanym w dzienniku "Le Monde".

29 lipca wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Kateryna Pawliczenko poinformowała, że zarejestrowano już 5,6 tys. zgłoszeń dotyczących nielegalnych deportacji dzieci do Rosji. Polityk podkreśliła, że faktyczna liczba nieletnich uprowadzonych przez okupantów jest prawdopodobnie wyższa. 

21:38, 08.08.2022

"Strona (Lwowej-Biełowej) na Telegramie jest pełna wiadomości o (rzekomej) opiece nad ukraińskimi sierotami w rosyjskich rodzinach. Rzeczniczka omawiała te kwestie z samozwańczymi przywódcami tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej" - napisał na Facebooku Hajdaj, który nazwał działania Kremla "przejawem ludobójstwa".

Jak dodał, administracja regionu próbuje zebrać jak najwięcej informacji na temat szczegółów tego procederu. O sprawie została już powiadomiona Prokuratura Generalna Ukrainy.

21:32, 08.08.2022

Okupanci zamierzają w najbliższym czasie nielegalnie deportować do Rosji 104 dzieci z zajętych terenów obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy; są to plany przedstawione przez rosyjską rzeczniczkę praw dziecka Marię Lwową-Biełową - powiadomił w poniedziałek lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

21:25, 08.08.2022

Urzędnik odniósł się też do rosyjskich strat od początku wojny. Jak powiedział, mimo że "mgła wojny" uniemożliwia precyzyjne szacunki, liczba zabitych i rannych rosyjskich żołnierzy to ok. 70-80 tys. Stwierdził, że choć obie strony ponoszą ciężkie straty, to Ukraina ma pod tym względem przewagę w postaci woli walki, zaś Rosjanie zaczynają odczuwać coraz większą presję na południu kraju.

Pytany o to, jak długo armia rosyjska będzie w stanie wytrzymać, ponosząc tak duże straty, Kahl ocenił, że zależy to od decyzji politycznej Władimira Putina i tego, czy uruchomi powszechną mobilizację.

- Jak dotąd się przed tym wzbraniał (...) Na pewno wiemy, że rosyjskie wojsko zostało mocno przetrzebione. Z pewnością (Rosjanie) zakładali, że będą w stanie zmiażdżyć Ukrainę w ciągu kilku dni i tygodni. Mocno się przeliczyli - powiedział.

Całkowita wartość zadeklarowanej przez USA pomocy wojskowej dla Ukrainy od początku inwazji to 9,1 mld dolarów. Wartość pomocy udzielonej od 2014 r. to 11,8 mld dol.

21:17, 08.08.2022

Jak powiedział Kahl, jak dotąd USA dostarczyły kilkaset rakiet GMLRS do zestawów HIMARS. Dodał, że USA skupiają się na tym, by dostawy amunicji były stabilne i odbywały się w regularnym rytmie. Zaznaczył, że Ukraina nie potrzebuje setek wyrzutni ze względu na precyzję rakiet. Obok USA podobne systemy - M270 - wysłały Niemcy i Wielka Brytania.

Pytany o możliwość szkolenia ukraińskich pilotów przez USA oraz dostarczenie zachodnich myśliwców, Kahl odpowiedział, że prace w tym temacie trwają i taki scenariusz "nie jest nie do pomyślenia", ale jest to perspektywa roku do trzech lat i nie jest to obecnie priorytet. Dodał, że systemy NASAMS trafią na Ukrainę "w ciągu najbliższych kilku miesięcy".

21:05, 08.08.2022

- To są kluczowe zdolności, by pomóc Ukrainie odeprzeć rosyjską ofensywę na wschodzie, a także by odpowiedzieć na ewolucję sytuacji na południu i innych regionach (Ukrainy) - powiedział Kahl, podsekretarz obrony ds. politycznych, omawiając nowy pakiet podczas konferencji prasowej.

Jak ogłosił Pentagon, w 18. - największym dotąd - pakiecie sprzętu wojskowego dla Ukrainy znalazły się dodatkowe rakiety dla systemów artylerii rakietowej HIMARS, 75 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej 155 mm, 20 moździerzy 120 mm wraz z 20 tys. pocisków, rakiety AMRAAM do ofiarowanych przez USA systemów obrony powietrznej NASAMS, tysiąc zestawów przeciwpancernych Javelin i setki przeciwpancernych granatników AT4, 50 karetek pancernych, miny przeciwpiechotne Claymore oraz materiały wybuchowe i sprzęt medyczny.

21:00, 08.08.2022

Pentagon ogłosił w poniedziałek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 1 mld dolarów. W transzy znalazła się m.in. amunicja do systemów HIMARS i obrony powietrznej NASAMS, a także 20 moździerzy kalibru 120 mm oraz 75 tys. pocisków do haubic kalibru 155 mm. Podsekretarz obrony Colin Kahl zdradził też, że rosyjskie straty wynoszą ok. 70-80 tys. żołnierzy, wliczając to rannych.

PAP
20:59, 08.08.2022

Pentagon ogłosił w poniedziałek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 1 mld dolarów. W transzy znalazła się m.in. amunicja do systemów HIMARS i obrony powietrznej NASAMS, a także 20 moździerzy kalibru 120 mm oraz 75 tys. pocisków do haubic kalibru 155 mm. Podsekretarz obrony Colin Kahl zdradził też, że rosyjskie straty wynoszą ok. 70-80 tys. żołnierzy, wliczając to rannych.

PAP
20:55, 08.08.2022

Minister obrony Danii Morten Bodskov poinformował, że jego kraj wyśle do Sztokholmu attache wojskowego, który będzie odpowiadać za region nordycki. Ponadto Dania wyśle oficerów łącznikowych do Szwecji oraz Norwegii.

Spotkanie ministrów w Malmoe uświetnił przelot czterech myśliwców z Szwecji oraz Danii.

20:50, 08.08.2022

W opinii Hultqvista "w zasadzie mamy do czynienia ze wzmożoną obecnością Rosji na Bałtyku". - Kilkukrotnie byliśmy świadkami nieprofesjonalnego i nieodpowiedzialnego zachowania strony rosyjskiej - przypomniał.

Na początku marca dwa cztery rosyjskie samoloty bojowe naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną na Bałtyku na wschód od należącej do Szwecji Gotlandii. W połowie czerwca rosyjski okręt wojenny dwukrotnie naruszył duńskie terytorium w pobliżu Bornholmu.

20:43, 08.08.2022

Według szwedzkiego ministra obrony Petera Hultqvista, który spotkał się w porcie w Malmoe ze swymi odpowiednikami z Danii i Norwegii - Mortenem Bodskovem oraz Bjornem Arildem Gramem, "wzmocniona współpraca między krajami pozwoli lepiej koordynować operacje wojskowe". - Sprawi, że możliwe będzie wzajemne wykorzystywanie przestrzeni powietrznej oraz infrastruktury wojskowej - podkreślił Hultqvist.

Jak dodał, "region cieśniny Sund, będący wejściem do Morza Bałtyckiego, jest strategicznie ważny dla Szwecji, Danii oraz Norwegii w przypadku kryzysu lub wojny".

20:28, 08.08.2022

Ministrowie obrony Szwecji, Danii oraz Norwegii zapowiedzieli w poniedziałek zacieśnienie współpracy wojskowej w celu przejęcia kontroli nad obszarem Morza Bałtyckiego. Porozumienie ma przeciwdziałać "nieodpowiedzialnym zachowaniom Rosji".

20:13, 08.08.2022

Podolak powiedział, że porozumienie z Rosją jest dziś niemożliwe. Rosja nie pójdzie na ustępstwa albo spróbuje oszukać umawiające się strony. W pełni wykorzystuje swoje możliwości ekspansji i chce zachować niekorzystne dla Ukrainy status quo - podkreślił ukraiński polityk, przekonując, że dlatego trzeba zrozumieć, że proces negocjacji z Rosją jest możliwy jedynie pod warunkiem, że dozna ona kilku taktycznych porażek.

20:07, 08.08.2022

- W Ukrainie kształtuje się dziś układ sił w Europie na następne 50-100 lat – powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro". Omówienie rozmowy zamieszczono w poniedziałek na stronie internetowej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

19:59, 08.08.2022

Agencja podkreśliła, że do środków dołączone są mechanizmy mające zapewnić, że środki będą wydawane zgodnie z przeznaczeniem. Czuwać nad tym mają również organizacje pozarządowe.

- Ukraina potrzebuje kontynuowanych usług państwowych, w tym służby zdrowia, edukacji i ochrony socjalnej, by uniknąć dalszego spadku warunków życia i wzrostu ubóstwa - powiedział prezes Banku Światowego David Malpass. Według prognoz Banku proporcja ludności żyjącej poniżej granicy ubóstwa na Ukrainie może osiągnąć nawet 55 proc. w 2023 r., w porównaniu do 2,5 proc. przed rosyjską inwazją.

19:51, 08.08.2022

Jak ogłosiła agencja, środki trafią na Ukrainę za pomocą Banku Światowego, a ich wypłata odbędzie się w transzach, z których pierwsza wyniesie 3 mld dol. W lipcu USA przekazały 1,7 mld., zaś w czerwcu - 1,3 mld., zaś łączna wartość bezpośredniej pomocy budżetowej dla Ukrainy wyniesie 8,5 mld. Niemal drugie tyle wynosi wartość sprzętu wojskowego przekazanego przez USA Kijowowi. Jeszcze w poniedziałek ogłoszony ma zostać kolejny pakiet wart ok. 1 miliarda.


Środki z USAID mają zostać przeznaczone na finansowanie dalszego działania państwa ukraińskiego, w tym państwowej pomocy dla ubogich i uchodźców. Jak podała USAID, dotychczasowe wsparcie umożliwiło Ukrainie utrzymanie działania szpitali, szkół i innej infrastruktury krytycznej w obliczu dotkliwych skutków rosyjskiej agresji dla ukraińskich finansów publicznych.

19:47, 08.08.2022

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 4,5 mld dol. pomocy finansowej - ogłosiła w poniedziałek rządowa agencja USAID. Pieniądze te mają posłużyć do wsparcia dalszego funkcjonowania państwa ukraińskiego i świadczeń socjalnych w tym kraju.

19:32, 08.08.2022

Dniepr i Krzywy Róg - w tych miastach zgłoszono eksplozje. 

19:24, 08.08.2022

Alarm powietrzy w 14 obwodach. 

alerts.in.ua
19:19, 08.08.2022

Rosyjski deparatament podkreślił, że ta decyzja jest tymczasowa i Kreml jest gotowy do "natychmiastowego anulowania decyzji po wyeliminowaniu wszystkich problemów związanych z czynnościami kontrolnymi przez zagranicznych kolegów".

19:10, 08.08.2022

"Federacja Rosyjska jest teraz zmuszona uciekać się do tego środka w wyniku uporczywego pragnienia Waszyngtonu, aby w sposób domyślny doprowadzić do wznowienia działań inspekcyjnych na warunkach, które nie uwzględniają istniejących realiów, tworzą jednostronne korzyści dla Stanów Zjednoczonych i faktycznie pozbawiają Federację Rosyjską prawa do przeprowadzania inspekcji na terytorium amerykańskim" – czytamy w dokumencie opublikowanym przez rosyjski MSZ. 


19:06, 08.08.2022

Jak przekazało rosyjskie ministerstwo obrony "nasz kraj tymczasowo wycofuje się z działalności inspekcyjnej w obiektach podlegających inspekcjom na mocy tego Traktatu". "To zwolnienie dotyczy również obiektów, w których mogą odbywać się kontrole przewidziane w Traktacie" – podało z kolei rosyjskie MSZ. 

 

19:04, 08.08.2022

Umowa ustanowiła także łączny limit 800 rozmieszczonych i nierozmieszczonych wyrzutni pocisków ICBM oraz SLBM, a także ciężkich samolotów bombowych zdolnych do przenoszenia uzbrojenia nuklearnego, przy czym łączna liczba rozmieszczonych wyrzutni ICBM, SLBM oraz ciężkich samolotów bombowych nie może przekroczyć 700. 

Zgodnie z postanowieniami traktatu, w ciągu siedmiu lat od wejścia umowy w życie, do 5 lutego 2018 roku strony umowy muszą dostosować swój arsenał strategicznej broni nuklearnej do ustanowionych traktatem zagregowanych limitów

Umowa przewidziała weryfikację jej wykonywania przez strony, zachowując w tym celu odpowiednie instrumenty kontroli przewidziane traktatem START I z 1991 roku. W celu zwiększenia przejrzystości wykonania umowy, traktat zakłada także wymianę danych telemetrycznych.

18:59, 08.08.2022

Rosyjskie ministerstwo obrony przekazało, że Kreml wycofuje się z dwustronnego traktatu międzynarodowego START (formalnie: New Strategic Arms Reduction Treaty). Traktat dotyczy środków  zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych. Podpisany 8 kwietnia 2010 roku traktat wszedł w życie 5 lutego 2011 roku po ratyfikacji przez strony umowy.


Zgodnie z postanowieniami traktatu każda ze stron zobowiązała się do ograniczenia liczby swoich głowic nuklearnych dla rozmieszczonych pocisków ICBM i SLBM do łącznie 1550 sztuk. Do limitu tego wlicza się ciężkie samoloty bombowe, gdzie każdy pojedynczy samolot uznaje się za jedną głowicę. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlep8cp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dlep8cp
Więcej tematów