ŚwiatNorwegowie są najszczęśliwsi na świecie. Polacy dopiero na 46 miejscu

Norwegowie są najszczęśliwsi na świecie. Polacy dopiero na 46 miejscu

Raport ONZ nie pozostawia wątpliwości: najszczęśliwsi są ludzie mieszkający na północy Europy - Norwegowie, Duńczycy i Islandczycy. Polska znalazła się na 46 miejscu, tuż za Salwadorem, Ekwadorem i Nikaraguą. Najmniej szczęśliwi okazali się mieszkańcy krajów afrykańskich - Państw Afryki Środkowej, Burundi i Tanzanii.

Norwegowie są najszczęśliwsi na świecie. Polacy dopiero na 46 miejscu
Źródło zdjęć: © REUTERS

20.03.2017 | aktual.: 20.03.2017 18:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z raportu opublikowanego w Nowym Jorku wynika, że najszczęśliwszym narodem świata są Norwegowie. Tuż za nimi uplasowali się Duńczycy, Islandczycy, Szwajcarzy, Finowie, Holendrzy, Kanadyjczycy i mieszkańcy Nowej Zelandii.

W minionych trzech latach na pierwszym miejscu tego rankingu plasowali się Duńczycy. W ubiegłym roku Norwegowie zajmowali czwarte miejsce. Niemcy utrzymują się na szesnastej pozycji. Wyprzedzają je Stany Zjednoczone, Izrael, Kostaryka. Za Niemcami znalazły się Wielka Brytania (19) i Francja (31).

Najbardziej szczęśliwi ludzie na świecie. Polska w pierwszej 50. rankingu

Polska znalazła się na 46. miejscu rankingu, tuż za Salwadorem, a także Ekwadorem i Nikaraguą. Najmniej szczęśliwi okazali się mieszkańcy krajów afrykańskich - Państw Afryki Środkowej, Burundi i Tanzanii. Większość krajów znajdujących się na 30 ostatnich miejscach listy to kraje afrykańskie, a także Ukraina, Syria, Afganistan, Haiti i Jemen.

Raport powstał na podstawie badań przeprowadzonych w 155 krajach. Badacze sprawdzili w nich m.in. wysokość PKB, oczekiwania mieszkańców oraz to, jak oni sami się postrzegają. Interesował ich też poziom zaufania do rządu i wpływ otoczenia.

Naukowcy podkreślają w raporcie, że osobiste szczęście jest silnie związane z atmosferą panującą w społeczeństwie i otoczeniem. Solidarność, hojność, wolność w podejmowaniu życiowych decyzji oraz zaufanie do rządu i urzędów są istotnymi czynnikami, generującymi osobiste szczęście.

Przeczytaj także:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
norwegiaonzdania
Komentarze (62)