Trwa ładowanie...

Norwegowie narzekają. Polacy nie chcą już przyjeżdżać do pracy

Polacy nie chcą już przyjeżdżać do pracy w Norwegii - wynika z medialnych doniesień. Głównym powodem jest spadek wartości korony norweskiej, co sprawia, że zarobki w Norwegii, po przeliczeniu na euro lub złotówki, są znacznie niższe niż 10 lat temu.

Norweskie media: Polacy nie chcą już przyjeżdżać do pracy po spadku wartości koronyNorweskie media: Polacy nie chcą już przyjeżdżać do pracy po spadku wartości koronyŹródło: PAP, fot: GAETAN BALLY
dpsd1o8
dpsd1o8

Norweski nadawca publiczny NRK, powołując się na dane agencji zatrudnienia Adecco, zauważa, że norweska pensja wypłacana jest w koronach, a jej wartość po przeliczeniu na euro lub złotówki dekadę temu była wyższa o 50 proc.

"Gwałtowne pogorszenie sytuacji"

Torben Sneve, szef Adecco na kraje nordyckie, zauważa, że firma, poprzez swój oddział w Krakowie, sprowadzała do Norwegii rocznie około 1000 pracowników z Polski. W tym roku jednak liczba ta spadła do niecałych 300 osób.

- Problemem jest nakłonienie ludzi do przyjazdu do Norwegii w celu podjęcia pracy. W ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy gwałtowne pogorszenie sytuacji wraz z osłabieniem kursu korony - uważa Sneve.

Menedżer uważa, że jednym z powodów takiej sytuacji jest "znaczny wzrost płac w krajach Europy Wschodniej".

dpsd1o8

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polscy kierowcy mają dość. O blokadach na przejściu z Ukrainą głośno za granicą

Szczyt w 2011 roku

Dane norweskiego Urzędu Statystycznego pokazują, że po kryzysie finansowym w UE w 2008 roku imigracja zarobkowa do Norwegii wzrosła, osiągając swój szczyt w 2011 roku. Od tego czasu jednak liczba osób przyjeżdżających do pracy do Norwegii systematycznie spada.

Norweska korona notuje rekordowo niskie wartości

Nadawca NRK przypomina, że w 2013 roku roczne wynagrodzenie brutto wynoszące 600 tys. koron dawało 75 tys. euro. Wówczas jedno euro kosztowało 8 koron, a jeden złoty - 1,80 korony. Dzisiaj norweska pensja tej samej wysokości to już tylko 50 tys. euro, gdyż kurs jednego euro to 12 koron, a jeden złoty to 2,70 korony.

dpsd1o8

W ostatnim okresie norweska korona notuje rekordowo niskie wartości wobec euro oraz dolara amerykańskiego.

Zdaniem analityka Dane Cekova z banku Nordea przyczyną jest "znaczny spadek cen energii w ostatnich tygodniach" oraz "niepewność w światowej gospodarce". - Mamy spadki na giełdzie, a kurs wymiany jest w koronach, która jest walutą małą oraz wrażliwą - podkreśla ekspert.

Polacy pracujący w Norwegii są zatrudnieni głównie w budownictwie, transporcie, przemyśle stoczniowym oraz przetwórstwie rybnym.

dpsd1o8
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpsd1o8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpsd1o8
Więcej tematów