PolskaNominowany do Oscara David Strathairn przyjedzie do Polski

Nominowany do Oscara David Strathairn przyjedzie do Polski

Nominowany w tym roku do nagrody Oscara za główną rolę w filmie "Good Night, And Good Luck" George'a Clooney'a aktor David Strathairn przyjedzie w lutym do Polski. Amerykański aktor będzie gościem polskiej premiery tego obrazu, która odbędzie się 9 lutego w Warszawie. Film wejdzie na ekrany kin 24 lutego.

Nominowany do Oscara David Strathairn przyjedzie do Polski

9 lutego, przed pokazem premierowym, odbędzie się w warszawskim Hotelu Sheraton konferencja prasowa z udziałem Strathairna. Tylko tegotego dnia będzie dostępny dla mediów - powiedział Bartłomiej Bełc z dystrybuującej w Polsce film firmy Kino Świat. Część wizyty aktora ma mieć charakter prywatny.

David Strathairn występował m.in. w "Amnezji" (2004), "Śnie nocy letniej" (1999), "Tajemnicach Los Angeles" (1997), "Dzikiej rzece" (1994) i "Firmie" (1993).

"Good Night, And Good Luck" nominowano do Oskara w sześciu kategoriach - oprócz kategorii najlepszy aktor są to: najlepszy film, najlepsza reżyseria (George Clooney), najlepszy scenariusz (George Clooney i Grant Heslov), najlepsze zdjęcia (Robert Elswit) i najlepsza scenografia (Jim Bissell i Jan Pascal).

Fabuła filmu opiera się na wydarzeniach z życia dziennikarza stacji CBS, Edwarda R. Murrowa, który w połowie lat 50. wypowiedział medialną wojnę senatorowi Josephowi McCarthy'emu. McCarthy zainicjował kampanię, w której wiele osobistości ze świata amerykańskiej polityki, kultury i show biznesu oskarżono o działalność na rzecz komunistów.

Poprzez "Good Night, And Good Luck" chcę poruszyć sumienia, pokazać, że i dziś, w czasach skorumpowanych mediów, odważne i krytyczne dziennikarstwo ma jedyną rację bytu. (...) Jest szansa na to, że jeden dzieciak na sto będzie teraz wiedział, kim był Murrow, z kimś o nim porozmawia i zrozumie, że jeśli strach przed terroryzmem używany jest jako broń, to demokracja także może być niebezpieczna - mówi o swoim filmie Clooney.

W ubiegłym roku Europejska Akademia Filmowa uznała ten film za najlepszy film nieeuropejski, zaś na festiwalu w Wenecji obraz otrzymał nagrody za najlepszy film, najlepszy scenariusz, Puchar Volpiego dla najlepszego aktora (Strathairna), Nagrodę Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI oraz Nagrodę Specjalną za Filmowy Wkład w Ochronę Praw Człowieka.

Film ten nominowano także do Złotych Globów (w czterech kategoriach: najlepszy film dramatyczny, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor, najlepszy scenariusz).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)