Trwa ładowanie...

Nominacja Szydło do rady Muzeum Auschwitz. Jest sprzeciw profesora

Była premier Beata Szydło ma zasiąść w składzie rady przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. W oczach Stanisława Krajewskiego, dotychczasowego członka tego gremium, jest to "upolitycznienie rady".

Beata Szydło ma zasiąść w Radzie przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Beata Szydło ma zasiąść w Radzie przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski
d18d8ke
d18d8ke

Na początku kwietnia "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że do rady muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu powołano łącznie dziewięciu członków. Z nadania wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego ma w niej zasiąść Beata Szydło.

Oprócz byłej premier na kadencję w latach 2021-2025 w radzie zasiądą: Bogdan Bartnikowski, dr hab. Grzegorz Berendt, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, prof. Edward Kosakowski, prof. dr hab. Stanisław Krajewski, dr Marek Lasota, ks. dr hab. Jan Nowak oraz Krystyna Oleksy.

Filozof i publicysta rezygnuje z członkostwa

Wejście byłej premier do grona rady wywołało zdecydowaną reakcję jednego z jej członków. Jak podaje natemat.pl, działacz mniejszości żydowskiej Stanisław Krajewski po latach zrezygnował z funkcji. Co więcej, poinformował, że o przedłużeniu jego kadencji dowiedział się z prasy

Majówka groźna dla życia. Lekarz z Łodzi przemawia do wyobraźni

"Wyraziłem kiedyś na to zgodę, będąc w kontakcie z dyrekcją Muzeum. Jednak okazało się, że tym razem obok osób zajmujących się tematyką dotyczącą obozu znalazła się tam p. Beata Szydło. Rozumiem to jako upolitycznienie Rady" - napisał w mediach społecznościowych Krajewski.

Stanisław Krajewski - filozof, publicysta, działacz społeczności żydowskiej. Przyczynił się do powstania wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, jest współtwórcą Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W latach 1991-2006 był członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Pełni też funkcje polskiego konsultanta Amerykańskiego Komitetu Żydów. W radzie Muzeum Auschwitz zasiadał od 2008 roku.

d18d8ke

Celem funkcjonowania rady przy Muzeum Auschwitz jest "sprawowanie nadzoru nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, ocenianie na podstawie przedłożonego przez dyrektora muzeum sprawozdania rocznego z działalności muzeum oraz opiniowanie przedłożonego przez dyrektora rocznego planu działalności".

Źródło: WP/ "Gazeta Wyborcza"/natemat.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18d8ke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18d8ke
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj