Nocne głosowanie Senatu. Przyjęto ustawę o Sądzie Najwyższym z błędem
Nowelizacja znowu wymaga nowelizacji - podaje RMF FM. Jak wynika z ustaleń radia, przyjęta przez Senat ustawa o SN odsyła do artykułu, który nie istnieje.
25.07.2018 | aktual.: 31.03.2022 11:35
RMF FM wskazuje na to, że w myśl artykułu 22 można wprowadzić możliwość dołączenia do zgłoszenia kandydata na sędziego Sądu Najwyższego, który złożył swoje zgłoszenie w KRS dokumentów, o których mowa w art. 31 par. 2a ustawy o SN. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że paragrafu 2a w artykule 31 ustawy nie ma.
To jednak nie wszystko. Nowelizacja zmienia też artykuł 31. Jednak dokumenty o których mowa, nie pojawiają się w paragrafie 2a (jak wynika z art. 22), ale w paragrafie 3a, które ogólnie dotyczy wszystkich kandydatów. Z kolei w art. 22 chodzi o tych, którzy mieliby tylko uzupełnić już złożone zgłoszenia.
O jakie dokumenty chodzi? Zgłosozne powinno być potwierdzenie kwalifikacji kandydata informacjami o jego dorobku naukowym, spis publikacji, opinie przełożonych i ew. inne rekomendacje.
Jeśli ten błąd w przepisach nie zostanie naprawiony, te osoby, które zgłosiły się do konkursu na sedziów SN, nie mogą uzupełnić dokuementów, gdyż nie mają do tego podstawy prawnej.
#
Zgodnie z niektórymi interpretacjami Gersdorf nie pełni już swojej funkcji, ponieważ ukończyła 65 rok życia i nie złożyła odpowiedniego oświadczenia o woli dalszego sprawowania urzędu. Nie wszyscy jednak się z tym zgadzają, wskazując, że to Konstytucja RP precyzuje, ile lat trwa kadencja osoby zajmującej to stanowisko.
Nowe przepisy o Sądzie Najwyższym zakładają, że sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Mogą dalej orzekać, jeśli złożą oświadczenie o woli dalszego zajmowania, a prezydent wyrazi na to zgodę.
W SN jest 73 sędziów. 65. rok życia ukończyło 27 z nich, w tym I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Nie złożyła takiego oświadczenia. Podkreśla, że jej kadencja z konstytucją trwa 6 lat - do 2020 roku.
Sejm w piątek uchwalił nowelizację przepisów o Sądzie Najwyższym. Będą też zmiany w ustawach o KRS i prokuraturze. Jak czytamy w uzasadnieniu do złożonego projektu nowelizacji "zasadniczym celem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawie o Sądzie Najwyższym jest doprowadzenie do usprawnienia postępowań prowadzonych przez KRS w sprawach powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w tym sędziego SN".
W myśl proponowanych przepisów to Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN ma wybierać i przedstawiać prezydentowi kandydatów na pierwszego prezesa niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów Sądu Najwyższego.
Źródło: RMF FM