Nobel z literatury. Znamy nazwisko laureatki
Akademia Szwedzka zdecydowała. Laureatem literackiej Nagrody Nobla 2024 została Han Kang, pisarka z Korei Południowej. Jak napisano w uzasadnieniu, Nobla przyznano za "intensywną prozę poetycką, która mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia".
"W swoich dziełach mierzy się z historycznymi traumami i niepisanymi prawami, a także - w każdej ze swoich książek - pokazuje kruchość życia ludzkiego (...). Ma wyjątkową świadomość związków pomiędzy ciałem a duszą, żywymi i zmarłymi i dzięki swemu poetyckiemu, a zarazem eksperymentalnemu stylowi stała się innowatorką współczesnej prozy" - można przeczytać z uzasadnieniu.
Han Kang urodziła się w 1970 roku w Kwangju w Korei Południowej. Jest absolwentką filologii koreańskiej na Uniwersytecie Yonsei.
Największą popularność przyniosła pisarce jej trzecia powieść. Wydana w 2007 roku "Wegetarianka" została przełożona na wiele języków, a w 2016 roku zdobyła Man Booker International Prize.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: wojna skończy się przed lutym? "Są pewne zapowiedzi"
W Polsce ukazały się jej następujące książki: "Nie mówię żegnaj", "Nadchodzi chłopiec" i "Biała elegia" (finalistka Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018). Ta ostatnia jest najbardziej osobistą powieścią w dorobku autorki. Opowiada o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Han Kang dużą część "Białej elegii" napisała podczas zimowego pobytu w Warszawie.
Historia Nagrody Nobla
Literacka Nagroda Nobla jest przyznawana przez Akademię Szwedzką od 1901 roku. Akademia składa się z 18 członków, wśród których znajdują się szwedzcy pisarze, poeci, filolodzy i historycy.
Nad wyborem laureata pracuje Komitet Noblowski, w tym roku składający się z sześciu osób. Każdego roku nazwiska kandydatów do nagrody mogą być zgłaszane nie tylko przez członków Akademii Szwedzkiej, ale także członków innych podobnych instytucji, profesorów literatury i filologii, laureatów literackiej Nagrody Nobla oraz przewodniczących stowarzyszeń literackich. Nominacje są tajne i zostają ujawnione dopiero po upływie pięćdziesięciu lat od przyznania nagrody.
W liczącej 122 lata historii literackiego Nobla polscy autorzy byli wyróżniani - w zależności od przyjętego kryterium - 5 lub 6 razy. Wśród laureatów najważniejszej nagrody świata znaleźli się Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980), Wisława Szymborska (1996) i Olga Tokarczuk (2018), a także Isaac Bashevis Singer (1978) - amerykański pisarz będący z pochodzenia polskim Żydem.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP/WP Wiadomości