Trwa ładowanie...

Nobel 2018. Nie będzie nagrody w dziedzinie literatury

Szwedzka Akademia ogłosiła, że w tym roku nie zostanie przyznana Literacka Nagroda Nobla. Decyzję podjęto w związku ze skandalami wokół Akademii.

Share
Nobel 2018. Nie będzie nagrody w dziedzinie literatury
Źródło: WP.PL
d2b4l4c

W kwietniu szwedzkie radio informowało, powołując się na własne źródła, że w Akademii Szwedzkiej, a także w Fundacji Noblowskiej trwa dyskusja, czy w tym roku poznamy literackiego Nobla. Dziś podjęto decyzję.

W 2019 roku poznamy zatem dwóch laureatów, w tym jednego za rok 2018.

W swym oświadczeniu przyznająca literackiego Nobla Akademia Szwedzka przekazała, że decyzja została podjęta m.in. z powodu "zmniejszonego zaufania publicznego do Akademii".

d2b4l4c

Nobel. Molestowanie i przecieki

Chodzi o skandale związane z molestowaniem seksualnym oraz przeciekami dotyczącymi laureatów literackiego Nobla. Jesienią ub. roku francusko-szwedzki fotografik i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Katariny Frostenson, został oskarżony o gwałty oraz o to, że był źródłem przecieków.

18 kobiet oskarżyło go o wykorzystywanie seksualne. Pięć z nich zdecydowało się złożyć doniesienie na policję z oskarżeniem o gwałt. Część zarzutów została jednak umorzona z powodu przedawnienia lub braku dowodów.

Z dochodzenia zamówionego przez byłą sekretarz Akademii Szwedzkiej Sarę Danius wynika, że mąż Frostenson był źródłem przecieku o Nagrodzie Nobla dla Wisławy Szymborskiej (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave'a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swiatłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016).

d2b4l4c

Król Szwecji Karol XVI Gustaw ogłosił, że chce zmienić statut Akademii Szwedzkiej, dzięki czemu umożliwi uzupełnienie jej składu. Według obecnych przepisów członkostwo w Akademii jest dożywotnie, więc jedynie po śmierci któregoś z członków wskazuje się następcę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Tadeusz Cymański: nie będzie sprawiedliwego świata. Nam chodzi o mniej niesprawiedliwości

d2b4l4c

Podziel się opinią

Share
d2b4l4c
d2b4l4c
Więcej tematów