Trwa ładowanie...
d3djmsm

NIK: telewizyjne wydatki z naruszeniem prawa

Ok. 48 mln zł wydała TVP z naruszeniem prawa - ustaliła NIK. Do października 2001 r. telewizja nie stosowała się w wielu przypadkach do ustawy o zamówieniach publicznych, mimo że Izba już w 1998 r. zwracała uwagę, że jest to nielegalne.

d3djmsm
d3djmsm

W czwartek NIK przedstawił oficjalnie wyniki przeprowadzonej od 6 czerwca do 7 września 2001 roku kontroli w TVP.

Izba ujawniła m.in., że TVP nie stosowała się do ustawy o zamówieniach publicznych m.in. w stosunku do większości zamówień dotyczących remontów budynków, wyboru systemów informatycznych oraz zakupu samochodów i sprzętu. Do postępowania zgodnie z tą ustawą zobowiązane są podmioty dysponujące środkami publicznymi, w tym jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Władze TVP uznały, że do ustawy muszą się stosować jedynie w przypadku zamówień finansowanych z przychodów spółki pochodzących z opłat abonamentowych i kar za używanie niezarejestrowanych odbiorników. Natomiast w odniesieniu do pozostałych zamówień korzystają ze swojego wewnętrznego regulaminu. Regulamin ten - jak mówili w czwartek przedstawiciele NIK - nie spełniał "podstawowych standardów". Nieprecyzyjność regulaminu - zdaniem Izby - umożliwiało w praktyce "dowolne kierowanie przebiegiem przetargów i osiąganie z góry zamierzonych rozstrzygnięć".

Regulamin pozwolił - jak wskazuje Izba - m.in. na wybór przez TVP droższej i jednocześnie gorzej ocenionej w drugim etapie postępowania oferty na dostawę systemu informatycznego. (reb)

d3djmsm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3djmsm
Więcej tematów