Trwa ładowanie...
04-12-2014 10:17

NIK krytycznie o rozbudowie szpitala w Gnieźnie

Skierowanie zawiadomienia do prokuratury rozważa NIK po kontroli dotyczącej rozbudowy szpitala w Gnieźnie (woj. wielkopolskie). Zdaniem NIK, mimo zaangażowania blisko 8 mln zł, rozbudowa jest nadal na początkowym etapie realizacji.

NIK krytycznie o rozbudowie szpitala w GnieźnieŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d2ye75p
d2ye75p

Według Izby, błędy popełniono jeszcze przed przystąpieniem rozbudowy - brakowało sprecyzowanej koncepcji zaplanowanych prac i rzeczowego rozmiaru inwestycji. Do czasu zakończenia kontroli NIK nie wypracowano choćby planu zakończenia inwestycji.

Jak poinformowała rzeczniczka poznańskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli Renata Dudek, uwagi dotyczą także Powiatu Gnieźnieńskiego, który nieskutecznie nadzorował przygotowanie, przebieg i finansowanie rozbudowy szpitala przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie.

Prace przy rozbudowie szpitala rozpoczęły się w 2010 roku. Budowa gmachu o powierzchni ponad 8 tys. mkw. miała zakończyć się z końcem października 2011 roku. Głównym źródłem finansowania rozbudowy szpitala miały być środki z budżetu UE. Całkowita wartość projektu oszacowana została na 25,3 mln zł, unijne dofinansowanie miało wynosić 15,7 mln zł.

d2ye75p

W sierpniu 2011 roku dyrektor ZOZ odstąpił od umowy na wykonanie rozbudowy w związku z odbiegającym od założonego harmonogramu zaawansowaniem prac. Zwrócił część środków Powiatowi Gnieźnieńskiemu. Do kasy wielkopolskiego samorządu wróciła też unijna dotacja. Rozbudowa szpitala od sierpnia 2011 roku została wstrzymana.

NIK stwierdziła, że przed przystąpieniem do rozbudowy szpitala, brakowało sprecyzowanej koncepcji rozbudowy i rzeczowego rozmiaru inwestycji. W efekcie ostateczna koncepcja znacznie odbiegała od pierwotnej i uwzględniała budowę wcześniej nieplanowanych oddziałów.

- Wskutek wprowadzonych zmian, powierzchnia użytkowa rozbudowywanego szpitala zwiększyła się niemal o 100 proc., a kubatura budynku aż o 700 proc. W ostatecznym rozrachunku koncepcję rozbudowy szpitala opracował nie inwestor, ale projektant, współpracując przy tym z ordynatorami poszczególnych oddziałów szpitalnych i kierownikami medycznych komórek organizacyjnych - poinformowała Dudek.

Kontrolerzy stwierdzili, że prace nad kolejnymi wersjami rozbudowy spowodowały opóźnienie terminu wykonania dokumentacji projektowej o ponad dwa lata. Na etapie wyłonienia wykonawcy projektu rozbudowy nie zadbano też o określenie zasad i warunków pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją projektu. Uwagi NIK dotyczą także wyznaczenia niewłaściwej osoby do prowadzenia nadzoru inwestorskiego nad pracami budowlanymi. Część prac rozpoczęto przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, szpital miał też naruszyć przepisy dotyczące zamówień publicznych.

d2ye75p

Podczas kontroli Starostwa Powiatowego w Gnieźnie ustalono, że działania nadzorcze samorządu nad prowadzoną przez szpital inwestycją ograniczono do analizy sprawozdań i informacji, przekazywanych przez dyrektora placówki. Jak podała NIK, działalności szpitala i przebiegu inwestycji nie kontrolowano, pomimo zaangażowania w projekt środków z budżetu powiatu, a także mimo licznych sygnałów o problemach związanych z realizacją inwestycji.

Rozbudowę szpitala planowano zrealizować przy udziale środków pochodzących z UE. Ze względu na rażące odstępstwa w zakresie jakości wykonywanych prac konstrukcyjnych oraz wykonanie robót budowlanych niezgodnie ze sztuką budowlaną, w kwietniu 2012 r. Zarząd Województwa bez wypowiedzenia rozwiązał umowę ze szpitalem. W konsekwencji, szpital został zmuszony do zwrotu 3,4 mln złotych zaliczki wraz z odsetkami.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, NIK analizuje zgromadzony materiał dowodowy i rozważa skierowanie zawiadomień do prokuratury, do rzecznika dyscypliny finansów publicznych oraz do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Obecnie NIK oczekuje od starosty oraz dyrektora szpitala informacji o sposobie realizacji wniosków pokontrolnych, dotyczących ustalenia sposobu zakończenia inwestycji oraz rozliczenia dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem.

We wrześniu Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego i Dyrekcja Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie poinformowały o rozpoczęciu rozbudowy gnieźnieńskiego szpitala według nowej koncepcji. Całość prac potrwać ma do 2017 roku. Łączna wartość inwestycji to 32,5 mln zł. Na razie nie wiadomo, co stanie się z obiektem wybudowanym do 2011 roku.

d2ye75p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ye75p
Więcej tematów