Trwa ładowanie...
oprac. Beata Czuma
19-02-2019 09:28

NIK apeluje do minister Anny Zalewskiej o zawieszenie matury z matematyki

Nauczanie matematyki w szkołach pozostawia wiele do życzenia. Świadczą o tym niskie wyniki osiągane przez uczniów. Przyczyną jest wadliwy system nauczania - uważa Najwyższa Izba Kontroli. I zachęca minister edukacji do zawieszenia matury z tego przedmiotu.

NIK apeluje do minister Anny Zalewskiej o zawieszenie matury z matematykiŹródło: Agencja Gazeta, fot: Mikołaj Kuras
d3ro6rz
d3ro6rz

O pomyśle NIK poinformował na Twitterze Mariusz Gierszewski, dziennikarz Radia Zet.

W latach 2015 - 2017 co szósty uczeń nie zdał matury z matematyki. Aż 42 proc. uczniów kontrolowanych przez NIK szkół ponadgimnazjalnych miało na świadectwach z matematyki tylko ocenę dopuszczająca, czyli dwóję - wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Zdaniem kontrolerów, przyczyna tkwi w wadliwym procesie nauczania. W polskiej szkole nie dzieli się klas na grupy pod względem umiejętności i wiedzy oraz nie dostosowuje się zadań i tempa pracy na lekcji do możliwości uczniów.

Kiepskie oceny z matematyki

W gimnazjum aż 23 proc., a w szkołach podstawowych - 10 proc. uczniów miało na świadectwie ocenę dopuszczającą. Z kolei ocenę celującą z matematyki (6) na świadectwach w kontrolowanych szkołach otrzymało tylko 4 proc uczniów gimnazjów, 2 proc. uczniów podstawówek i zaledwie 1 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych - czytamy w raporcie.

d3ro6rz

Matematyka jest także najczęstszym powodem powtarzania klasy. W latach 2015 - 2017 wśród takich uczniów aż 61 proc. w szkołach ponadgimnazjalnych otrzymało ocenę niedostateczną z matematyki, a w gimnazjach i szkołach podstawowych - 70 proc. Zdaniem NIK to świadczy o złej edukacji tego przedmiotu.

Dane uzyskane z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wskazują, że uczniowie mają z matematyką większe problemy niż z innymi przedmiotami. Średni wynik egzaminu maturalnego z matematyki w badanych latach wyniósł 55 proc., podczas gdy z języka polskiego - 60 proc., a z języka angielskiego - 73 proc. Co szósty uczeń nie zdał matury z matematyki.

"Matematyka to obciążenie"

Obowiązkowa matura z matematyki jest obciążeniem dla prawie jednej trzeciej osób kończących szkołę średnią - wnioskują kontrolerzy NIK. Chodzi o stres, czas poświęcony na naukę i korepetycje. Młodzież, która nie wiąże swojej dalszej edukacji z przedmiotami ścisłymi mogłaby się bardziej skupić na innych przedmiotach. Z kolei dyrekcja szkół mogłaby lepiej zorganizować zajęcia dla uczniów w grupach.

d3ro6rz

Młodzież źle radzi sobie z matematyką, bo system nauczania jest źle skonstruowany - wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK w 20 szkołach. W większości szkół klasy nie są podzielone w zależności od umiejętności i wiedzy matematycznej uczniów. Nauce tego przedmiotu nie sprzyjają również przepełnione klasy.

Kłopoty z matematyką są spowodowane też zintegrowanym nauczaniem w pierwszych latach szkolnych. Nauczyciele skracają czas przeznaczony na matematykę, co powoduje w kolejnych latach braki u uczniów i konieczność korzystania z korepetycji (dotyczy 30 proc. dzieci).

NIK konkluduje, że aż do czasu poprawienia procesu nauczania, należałoby zawiesić egzamin maturalny z matematyki, a w tym czasie zmodyfikować go tak, aby był bardziej przewidywalny w zakresie treści programowych oraz użyteczny dla młodzieży.

d3ro6rz

Źródło: Radio Zet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ro6rz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ro6rz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj