Trwa ładowanie...
d4dfpje
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nigeryjska armia uwolniła 20 zakładników Boko Haram

Nigeryjska armia poinformowała w sobotę, że zabiła kilkudziesięciu islamistów z grupy Boko Haram i uwolniła 20 zakładników w czasie operacji w bastionie rebeliantów - lesie Sambisa w północno-wschodniej części kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nigeryjska armia uwolniła 20 zakładników Boko Haram
(PAP/EPA, Fot: NIGERIAN ARMY)
d4dfpje

W komunikacie ministerstwa obrony podano, że w piątek przeprowadzany został atak na bazy islamistów. W czasie ataku zginął jeden żołnierz, a 10 zostało rannych; śmierć poniosły "dziesiątki terrorystów". W następstwie operacji z rąk porywaczy uwolniono 20 kobiet i dzieci.

Agencja AFP zastrzega, że doniesień tych nie dało się niezależnie zweryfikować.

W minionych tygodniach nigeryjskie władze informowały o sukcesach kampanii przeciwko rebeliantom. W czasie operacji w lesie Sambisa, od kilku lat służącym za bazę Boko Haram, uwolniono ponad 700 zakładników, w większości kobiety i dzieci.

d4dfpje

Wojsko nigeryjskie w walce z islamistami wspierają żołnierze sąsiednich krajów - Nigru, Kamerunu i Czadu.

Organizacja Amnesty International szacuje, że od początku 2014 roku islamiści z Boko Haram uprowadzili ok. 2 tys. kobiet i dziewcząt. Wiele z nich zmuszono do bycia niewolnicami seksualnymi, inne wykorzystywano jako żywe tarcze.

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W wyniku islamistycznej rebelii w najludniejszym kraju Afryki zginęło wiele tysięcy osób.

Licząca 170 mln ludność Nigerii prawie równo dzieli się na muzułmanów i chrześcijan.

d4dfpje

Podziel się opinią

Share

d4dfpje

d4dfpje
Więcej tematów