PolskaNiezwykłe święto na Śląsku. Będą czytać i tulić drzewa

Niezwykłe święto na Śląsku. Będą czytać i tulić drzewa

W Katowicach odbędzie się 13. edycja Święta Drzewa pod hasłem "Czytamy drzewom". W ten sposób organizatorzy chcą zachęcać nie tylko do sadzenia i ochrony drzew, ale także do dostrzeżenia związków pomiędzy naturą i literaturą. Poczytamy drzewom Mickiewicza, Kochanowskiego, Leśmiana i... otulimy je przed zimą.

Niezwykłe święto na Śląsku. Będą czytać i tulić drzewa
Źródło zdjęć: © Fotolia

08.10.2015 | aktual.: 08.10.2015 10:59

Inauguracja Święta Drzewa 2015 w Katowicach odbędzie się 13 października (wtorek) o godz. 11.00 przed Biblioteką Śląską w Katowicach (plac Rady Europy 1). Wydarzenie organizowane jest przez Klub Gaja i Bibliotekę Śląską, przy wsparciu Miasta Katowice i WFOŚiGW w Katowicach.

Inaugurację rozpocznie happening "Czytamy drzewom" (park przed Biblioteką Śląską). Drzewom czytać będą m.in. przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Biblioteki Śląskiej, Klubu Gaja, młodzież z Gimnazjum nr 10 z Katowic i Gimnazjum nr 16 z Sosnowca. Następnie zainaugurujemy akcję "Tulimy drzewa przed zimą", podczas której otulimy parkowe drzewa kolorowymi szalami. Na zakończenie zaproszeni goście posadzą wspólnie 2 platany.

- Drzewa i lasy chronią nas przed najgorszymi skutkami zmieniającego się klimatu. Dają życie, cień i poczucie trwania. Rozpościerają nad nami niewidoczny baldachim opieki. Przyroda, traktowana przez nas w sposób instrumentalny, nieszanowana i pomijana, nadal oddaje nam przysługi i wspiera w życiu codziennym. Bez skargi. Bez słów. Bez naszego wsparcia, drzewa nie dadzą rady nas chronić. Czytajmy drzewom. Zostańmy ich przyjaciółmi - zachęca Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

W wielu kulturach drzewom przypisuje się magiczną lub nawet boską moc. Od początku programu Święto Drzewa dzięki zaangażowaniu ponad 600 000 osób, posadzono ponad 740 000 drzew w ogrodach, parkach, na placach zabaw, pasach drogowych, użytkach rolnych i lasach oraz zebrano 3500 ton makulatury. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)