Trwa ładowanie...

"Niezwykle prowokacyjna" decyzja. Francja wysłała żołnierzy na Ukrainę

Francja podjęła decyzję o wysłaniu około 100 żołnierzy z 3. pułku piechoty Legii Cudzoziemskiej do Słowiańska na wschodzie Ukrainy. Misją tych sił jest wsparcie ukraińskiej armii w odpieraniu ofensywy Rosji w Donbasie - przekazał Stephen Bryen, analityk i były wiceminister obrony USA.

"Niezwykle prowokacyjna" decyzja. Francja wysłała żołnierzy na Ukrainę"Niezwykle prowokacyjna" decyzja. Francja wysłała żołnierzy na UkrainęŹródło: PAP, fot: Alena Solomonova
dl2gz8v
dl2gz8v

Stephen Bryen w swoim artykule dla portalu Asia Times, zaznaczył, że żołnierze, którzy zostali wysłani na Ukrainę, służą w jednostkach artyleryjskich i rozpoznania. Ich zadaniem będzie wsparcie ukraińskiej 54. samodzielnej brygady zmechanizowanej. Bryen dodał, że planowane jest, iż na Ukrainę przybędzie w sumie około 1,5 tys. wojskowych z Legii Cudzoziemskiej. Zauważył również, że większość z nich to nie obywatele Francji, co sugeruje, że rząd w Paryżu zdecydował się na kompromisowe rozwiązanie, aby uniknąć wysyłania na front swoich obywateli.

Bryen podkreślił jednak, że decyzja Francji o wysłaniu pierwszych formacji zbrojnych do Donbasu jest "niezwykle prowokacyjna". Jego zdaniem, taka decyzja niesie za sobą potencjalne ryzyko eskalacji w relacjach Rosji z państwami Zachodu. Bryen zaznaczył również, że "nie ma możliwości", aby żołnierze Legii Cudzoziemskiej udający się na Ukrainę mogli wjechać tam z innego kraju niż Polska.

Do tej pory władze Francji i Ukrainy nie odniosły się do doniesień Asia Times, które zostały opublikowane w miniony weekend.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciężka artyleria na granicy. Symulacja obrony przesmyku suwalskiego

Zachodnie wojska na Ukrainę?

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, na koniec lutego zadeklarował, że pokonanie Rosji jest niezbędne dla zagwarantowania bezpieczeństwa w Europie. Macron dodał, że w przyszłości nie należy wykluczać możliwości wysłania zachodnich sił lądowych na Ukrainę.

dl2gz8v

Na początku maja, w wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika "Economist", Macron stwierdził, że państwa zachodnie "powinny zadać sobie pytanie" o rozmieszczenie swoich wojsk na Ukrainie w sytuacji, gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, a władze w Kijowie poprosiły o bezpośrednie wsparcie militarne, czyli dyslokację żołnierzy.

Wypowiedzi prezydenta Francji wywołały liczne komentarze polityków i ekspertów ds. bezpieczeństwa. Większość państw członkowskich NATO zareagowała na propozycję Paryża z rezerwą. Władze Stanów Zjednoczonych zadeklarowały jeszcze w lutym, że Waszyngton nie zamierza wysyłać swoich wojsk na Ukrainę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dl2gz8v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dl2gz8v
Więcej tematów