PolskaNiezwykłe odkrycie w samym centrum miasta

Niezwykłe odkrycie w samym centrum miasta

Na pozostałości domu z XVI lub XVII w. natknęli się archeologowie w centrum Gorzowa Wielkopolskiego. Znaleźli m.in. pozostałości pieca grzewczego z dość dobrze zachowanymi kaflami garnkowymi.

O znalezisku poinformował kierownik działu archeologicznego Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim, Stanisław Sinkowski. Dodał, że na tym samym stanowisku wykopano także relikty kultury łużyckiej z okresu wpływów rzymskich i średniowiecza.

Przy ulicy Łużyckiej w Gorzowie powstaje budynek z przeznaczeniem na mieszkania i funkcje usługowe. Z uwagi na położenie działki w centrum miasta (dawne stare miasto), konserwator zabytków nakazał objęcie budowy nadzorem archeologicznym.

W stosunkowo niewielkim wykopie są dobrze zachowane warstwy kulturowe. Znaleziono w nich m.in. fragmenty naczyń glinianych z okresu kultury łużyckiej, narzędzia z krzemienia, średniowieczny grot oszczepu i gliniany przęślik pomocny w wyplataniu włóczki z owczej wełny.

Według Sinkowskiego, najciekawszym odkryciem jest jednak fragment pieca na drewno, który przed wiekami ogrzewał znajdującą się w tym miejscu chałupę.

- Był on posadowiony na fundamencie z gotyckiej cegły. Odsłoniliśmy trzy warstwy kafli garnkowych zalegających na sobie. Szacujemy, że piec pochodzi z XVI lub XVII wieku, choć bardziej skłaniamy się ku pierwszemu z tych okresów. Wcześniej nie spotkaliśmy się z tak dobrze zachowanym piecem. To znalezisko dużo mówiące o historii ówczesnego Landsbergu (niem. nazwa Gorzowa) - powiedział Sinkowski.

Według Sinkowskiego, w miejscu prowadzenia prac istnieje duże prawdopodobieństwo odkrycia kolejnych reliktów zabudowy z różnych okresów funkcjonowania miasta, gdyż mająca dwa ary działka dopiero w niewielkim fragmencie została zbadana.

Odkryte przez archeologów kafle garnkowe zostaną poddane konserwacji i wraz z innymi zabytkami znajdą się na stałej wystawie poświęconej dziejom miasta nad Wartą, której otwarcie planuje w przyszłym roku Muzeum Lubuskie w Gorzowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)