Niezwykłe odkrycie w samym centrum miasta
Podczas prac wykopaliskowych związanych z budową linii metra w centrum Sofii bułgarscy archeolodzy odkryli unikalną starożytną mozaikę - informuje serwis internetowy Standart.
Odkrycia dokonano w centralnej części miasta, w rejonie placu przed Cerkwią Św. Niedzieli w Sofii, wśród znajdujących się pod powierzchnią ziemi ruin z czasów panowania Rzymian, którzy w ok. 29 r. p.n.e. podbili miasto założone przez Traków i nazwali je Ulpia Serdica.
Jak poinformował archeolog Mario Iwanow z Bułgarskiej Akademii Nauk, odkryta duża mozaika o powierzchni 30 metrów kwadratowych, dobrze zachowana w całości łącznie ze wszystkimi zdobieniami jest wyjątkowym znaleziskiem. Dotychczas archeolodzy odkrywali w Sofii jedynie fragmenty rzymskich mozaik.
Mozaika znajduje się w ruinach rozległej budowli mieszkalnej z dziedzińcem, która posiadała własną łaźnię, a nawet własną piekarnię. Zdaniem naukowców, budowla tego rodzaju musiała należeć do wyjątkowo ważnej osobistości.
Archeolodzy przypuszczają, że odkryte ruiny mogą być pozostałościami rezydencji cesarza Konstantyna I Wielkiego, panującego w latach 306-337.
Podczas oficjalnej prezentacji z udziałem ministra kultury Bułgarii oraz burmistrza Sofii poinformowano o najnowszych znaleziskach archeologów na terenie miasta, do których należą też pozostałości kościoła z IV wieku.