Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie w berlińskim lasku. To fragment historycznej budowli

Ściana o długości ok. 80 metrów, która stoi w niewielkim lasku w dzielnicy Pankow okazała się fragmentem Muru Berlińskiego. Odkrycia dokonał historyk amator Christian Bormann.

Niezwykłe odkrycie w berlińskim lasku. To fragment historycznej budowliŹródło: East News, fot: DPA
d43ix71
d43ix71

Ścianę codziennie mijało tysiące berlińczyków, gdyż tuż obok niej przebiega trasa kolejki miejskiej. Jak twierdzi Bormann, nikt nigdy nie zwrócił na nią szczególnej uwagi.

Historyk odkrył tajemnicę budowli już w 1999 roku, jednak ujawnił ją dopiero po 18 latach, gdyż obawiał się, że łowcy pamiątek rozbiorą ją i po murze nie zostanie nawet ślad. Zdecydował, że całą sprawę opisze na swoim blogu, gdyż zaczęło go martwić, że stan muru zaczął się gwałtownie pogarszać.

Jak twierdzi Bormann, odkryta w dzielnicy Pankow ściana jest ostatnią zachowaną częścią pierwszej wersji Muru Berlińskiego, zwanej Ur-Mauer. Autentyczność jego ustaleń potwierdził Alex Klausmeier z Fundacji Pomnika Muru Berlińskiego.

Zobacz też: Studenci wspominają zamach w Berlinie

Obecnie trwają prace nad zabezpieczeniem i konserwacją odkrytego fragmentu muru.

Mur Berliński został wzniesiony w 1961 roku. Jego zburzenie w 1989 roku uchodzi jeden z symboli upadku komunizmu w Europie Wschodniej.

Źródło: tvn24.pl

d43ix71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43ix71
Więcej tematów