Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie w berlińskim lasku. To fragment historycznej budowli

Ściana o długości ok. 80 metrów, która stoi w niewielkim lasku w dzielnicy Pankow okazała się fragmentem Muru Berlińskiego. Odkrycia dokonał historyk amator Christian Bormann.
Share
Christian Bormann odkrył tajemnicę muru już 18 lat temu
Christian Bormann odkrył tajemnicę muru już 18 lat temuŹródło: East News, Fot: DPA
d1lt40f

Ścianę codziennie mijało tysiące berlińczyków, gdyż tuż obok niej przebiega trasa kolejki miejskiej. Jak twierdzi Bormann, nikt nigdy nie zwrócił na nią szczególnej uwagi.

Historyk odkrył tajemnicę budowli już w 1999 roku, jednak ujawnił ją dopiero po 18 latach, gdyż obawiał się, że łowcy pamiątek rozbiorą ją i po murze nie zostanie nawet ślad. Zdecydował, że całą sprawę opisze na swoim blogu, gdyż zaczęło go martwić, że stan muru zaczął się gwałtownie pogarszać.

Jak twierdzi Bormann, odkryta w dzielnicy Pankow ściana jest ostatnią zachowaną częścią pierwszej wersji Muru Berlińskiego, zwanej Ur-Mauer. Autentyczność jego ustaleń potwierdził Alex Klausmeier z Fundacji Pomnika Muru Berlińskiego.

d1lt40f

Zobacz też: Studenci wspominają zamach w Berlinie

Obecnie trwają prace nad zabezpieczeniem i konserwacją odkrytego fragmentu muru.

Mur Berliński został wzniesiony w 1961 roku. Jego zburzenie w 1989 roku uchodzi jeden z symboli upadku komunizmu w Europie Wschodniej.

Źródło: tvn24.pl

d1lt40f

Podziel się opinią

Share
d1lt40f
d1lt40f
Więcej tematów