Trwa ładowanie...
dyw3j1u
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Niezwykła uroczystość w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył, w dzień św. Walentego, polskie obywatelstwo piętnastu osobom, w tym będącym w związkach z Polakami. Wśród nich są osoby pochodzące m.in. z Rosji, Wietnamu i Ukrainy. Podczas uroczystości mówił, że miłość nie zna granic i jest najpiękniejszą formą odnajdywania miejsca w nowej ojczyźnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uroczystość wręczenia zaświadczeń o nadaniu obywatelstwa polskiego.
Uroczystość wręczenia zaświadczeń o nadaniu obywatelstwa polskiego. (PAP, Fot: Paweł Supernak)
dyw3j1u

- Wręczanie obywatelstwa polskiego w dniu św. Walentego nie jest przypadkiem. Tak postanowiliśmy pokazać jedną z dróg wiodących do Polski. Generalnie miłość nie zna granic i to bardzo dobrze, ale granice są faktem. Myślę, że najpiękniejszą formą przekraczania granic i odnajdywania swojego miejsca w nowej ojczyźnie jest droga poprzez uczucie, poprzez związek, poprzez małżeństwo - mówił prezydent podczas uroczystości w Belwederze.

Komorowski wspomniał swoją podróż na Węgry przed laty, podczas której spotkał Węgra świetnie znającego język polski. - Gdy zapytałem: skąd tak świetnie mówi pan po polsku, Węgier westchnął tylko, podniósł oczy do nieba i powiedział jedno słowo: Basia - opowiadał prezydent.

- Chciałem państwu życzyć, abyście państwo czuli się jak najlepiej, aby wszystkie małżeństwa, związki były dowodem również na to, że właśnie miłość najłatwiej przekracza wszelkie granice - powiedział Komorowski.

dyw3j1u

Osobom, które otrzymały we wtorek polskie obywatelstwo, towarzyszyły rodziny, w tym małe dzieci. Prezydent, zauważając ich obecność, powiedział: "rosną ci obywatele państwa polskiego, którzy będą w przyszłości płacili na nasze emerytury, warto o tym pamiętać w ferworze dyskusji nad zmianą systemu emerytalnego".

W imieniu nowych polskich obywateli głos podczas uroczystości zabrał prof. Serhij Wasiuta, który powiedział, że jest przedstawicielem ukraińskiej mniejszości w naszym kraju. - Chciałbym złożyć serdeczne podziękowania za to, że pan prezydent dostrzegł w nas i w naszych rodzinach godnych zaufania nowych obywateli najświętszej Rzeczypospolitej Polskiej - mówił.

- Jako przedstawiciel ukraińskiej mniejszości narodowej chcę być razem z polskością i trwać w niej, chcę, aby moja rodzina była przydatna Polsce i Polakom, i tego chce każdy z zaproszonych tutaj - podkreślił Wasiuta.

W Belwederze we wtorek polskie obywatelstwo odebrały też m.in. Dina i Anna Maria Duszyńskie - matka i córka.

dyw3j1u

Dina Duszyńska opowiadała, że swojego męża - Polaka - poznała w Rosji, gdzie pracował. Do Polski przyjechała w 1993 roku, gdy jej córka - Anna Maria - miała roczek. Obie wyznały, że czują ogromne wzruszenie. "Dla takich chwil warto żyć" - wyznała matka. Jej córka, która praktycznie całe swoje życie spędziła w Polsce, podkreślała, że choć polskie obywatelstwo odebrała przed chwilą, to czuje się stuprocentową Polką.

W uroczystości w Belwederze uczestniczyli m.in: szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski; prezydenccy ministrowie Sławomir Rybicki i Krzysztof Hubert Łaszkiewicz; a także wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

dyw3j1u

Podziel się opinią

Share

dyw3j1u

dyw3j1u
Więcej tematów