Trwa ładowanie...

Nieznani sprawcy podpalili polską szkołę na Ukrainie

Nieznani sprawcy podpalili polską szkołę w Mościskach na zachodniej Ukrainie - informują przedstawiciele polskiej mniejszości w tym kraju. Informacje potwierdziła dyrektor placówki Teresa Teterycz.

Nieznani sprawcy podpalili polską szkołę na UkrainieŹródło: Fotolia
d4fyr1f
d4fyr1f

Do zdarzenia doszło we wtorek w nocy. W pomieszczeniu szkoły im. Królowej Jadwigi w Mościskach wybito okno, przez które ktoś wrzucił dwa plastikowe kanistry z nieznaną cieczą oraz płonący materiał - poinformowała policja obwodu lwowskiego.

Mościska znajdują się tuż przy granicy z Polską. Teterycz powiedziała w rozmowie telefonicznej z Polską Agencją Prasową, że w ciągu 15 lat istnienia szkoły nie dochodziło tu do podobnych incydentów. - My nie mamy tutaj wrogów - podkreśliła.

W czasie pożaru w szkole nie było ludzi. Na Ukrainie rok szkolny zakończył się w zeszłym tygodniu, jednak podczas wakacji w szkole w Mościskach prowadzone są niewielkie kolonie letnie.

d4fyr1f

Dyrektor szkoły nie potrafiła określić, kto może stać za tym incydentem. - Tutaj nie ma tarć na tle narodowościowym. Ukraińskie dzieci bywają na naszych dyskotekach, nasze dzieci chodzą do nich, u nas nie ma problemów. Wydaje mi się, że musiał to zrobić ktoś, kto został do tego wynajęty - powiedziała Teterycz.

Policja ukraińska oświadczyła w komunikacie, że straty po pożarze w szkole szacowane są na równowartość ok. 3 tysięcy złotych. Teterycz przekazała, że na miejscu działają grupy dochodzeniowe, a w związku ze zdarzeniem wizytę w polskiej szkole złożył przedstawiciel konsulatu generalnego RP we Lwowie.

W ciągu ostatniego półrocza na Ukrainie doszło do szeregu incydentów związanych z polskimi miejscami pamięci narodowej oraz placówkami dyplomatycznymi. Zdewastowano m.in. pomnik Polaków pomordowanych w Hucie Pieniackiej oraz ostrzelano konsulat Polski w Łucku.

Wszystkie te zdarzenia zostały potępione przez władze w Kijowie, które oceniały, że stoi za nimi "strona trzecia" dążąca do wywołania konfliktu między Polską i Ukrainą; jako zleceniodawców wskazywano rosyjskie służby specjalne.

Z Kijowa Jarosław Junko

d4fyr1f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fyr1f
Więcej tematów