Trwa ładowanie...
d4da3pa

"Niezłomni" i "Chrześcijanie obojga narodów" - nowości na rynku księgarskim
(inf. własna)

d4da3pa
d4da3pa

Albumy "Chrześcijanie obojga narodów. Pielgrzymka Ojca Świętego na Ukrainę" autorstwa Adama Bujaka i "Niezłomni. Wspólne dzieje Kardynała Wojtyły i Prymasa Tysiąclecia" z fotografiami Andrzeja Kossobudzkiego - Orłowskiego i Ryszarda Rzepeckiego oraz tekstem Kardynała Karola Wojtyły to najnowsze propozycje wydawnictwa Biały Kruk. W czwartek książki trafiły do księgarń.

Widziałem kiedyś jednego z fotografów, który umieściwszy się pod okrytym stołem, usiłował uchwycić najrozmaitsze odruchowe zachowania się swojego obiektu. Mówię do niego: - Proszę pana, wprawdzie z poniżeniem własnej godności, ale dla dobra dziejów. Spojrzał na mnie wyrozumiale, no i dał mi do zrozumienia, że trzeba docenić jego poświęcenie, po to ażeby przyszłym pokoleniom pokazać dzieje współczesne - tak o roli fotografików i fotografii mówił Prymas Wyszyński. Album "Niezłomni", który ukazał się na kilka dni przed 100. rocznicą urodzin Prymasa Tysiąclecia, jest właśnie takim historycznym zapisem dla potomnych.

Ryszard Rzepecki, jeden z autorów książki, powiedział, że przygotowania do jej wydania pochłonęły wiele czasu. Najtrudniejszym etapem pracy było odnowienie diapozytywów, które mimo prawidłowego przechowywania, uległy zniszczeniu. Jednak dzięki dzisiejszej technice osiągnęliśmy doskonały efekt - dodał.

Leszek Sosnowski z wydawnictwa Biały Kruk podkreślał niecodzienność tekstu Kardynała Karola Wojtyły o znaczeniu Prymasa Tysiąclecia dla polskiego Kościoła. Ten esej ukazał się tylko w 100 egzemplarzach. My otrzymaliśmy go dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego z nami archiwisty - mówił.

Album Adama Bujaka "Chrześcijanie obojga narodów", to fotograficzny zapis czerwcowej pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę. Nie jest to zwykła relacja. Oglądamy zdarzenia widziane okiem wyjątkowego artysty i zarazem wybitnego znawcy Rusi. Razem z zamieszczonymi w wydawnictwie homiliami i przemówieniami Jana Pawła II książka tworzy dokument niezwykłej wagi i urody.

W albumie nie brakuje bardzo osobistych zdjęć papieża. Bujak ukazał także wzruszenie Ukraińców uczestniczących w papieskich mszach w Kijowie i Lwowie. Widać tu łzy, nadzieję, ale i wielką radość.

Wydawnictwo Biały Kruk przekazało bezpłatnie 500 egzemplarzy "Chrześcijan obojga narodów" na Ukrainę. (aso)

d4da3pa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4da3pa
Więcej tematów