Trwa ładowanie...
d105794

Niewiele kobiet wie, jakim zagrożeniem są papierosy

Szkodliwość palenia papierosów jest powszechnie znana. Wiadomo, że jest to czynnik ryzyka wielu różnych chorób. Na Uniwersytecie w Yale zbadano stan wiedzy kobiet na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z paleniem, w tym szczególnie ryzyka dla płci pięknej. Wyniki zostały opublikowane na łamach najnowszego wydania czasopisma American Journal of Obstetrics and Gynecology.

d105794
d105794

W badaniu uczestniczyło prawie 400 kobiet pracujących w szpitalach. Okazało się, że większość uczestniczek wie, iż palenie papierosów jest związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby układu oddechowego (w tym raka płuc)
, choroby serca oraz powikłań ciąży.

Wykazano jednak, że niewiele uczestniczek wie o zwiększonym ryzyku występowania chorób swoistych dla kobiet. Mała liczba badanych wiedziała o związku między paleniem papierosów a ryzykiem niepłodności, osteoporozy, wczesnego pojawienia się menopauzy, raka szyjki macicy i poronień.

Analiza zgromadzonych danych dowiodła, iż poziom wykształcenia, wiek czy palenie papierosów nie wpływało na stan wiedzy na powyższe tematy. Zaskakujące jest, iż osoby zawodowo związane z medycyną nie wiedziały więcej niż laicy.

Wyniki badania wykazały konieczność szerzenia wiedzy na temat ryzyka związanych z paleniem papierosów chorób występujących u kobiet, co być może doprowadzi do zmniejszenia liczby zachorowań. (aka)

d105794
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d105794
Więcej tematów