Trwa ładowanie...

Myślał, że rozmawiał z Kliczką. Prezydent Warszawy też dał się nabrać

Na początku czerwca Rafał Trzaskowski odbył wideorozmowę w cztery oczy z merem Kijowa Witalijem Kliczką. Rozmowa przebiegała w sposób "nietypowy" i wzbudziła podejrzenia. Po jej zakończeniu warszawski ratusz skontaktował się z władzami Kijowa. Okazało się, że Kliczko nie prowadził w tym czasie żadnej rozmowy. Stołeczny ratusz zawiadomił Wydział do walki z cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji - ustaliło Radio ZET.

Myślał, że rozmawiał z Kliczką. Prezydent Warszawy też dał się nabraćMyślał, że rozmawiał z Kliczką. Prezydent Warszawy też dał się nabraćŹródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d2662g5
d2662g5

Rafał Trzaskowski był jednym z pierwszych europejskich włodarzy, którzy padli ofiarą cyberoszustwa. Wcześniej na rozmowę ze sztucznie stworzonym Kliczką dali się nabrać burmistrzowie Budapesztu, Wiednia, Berlina i Madrytu. Wszystkie wyglądały podobnie. Zaproszenie do wideopołączenia przychodziło z oficjalnego adresu kijowskiego urzędu miasta. Podobnie było w przypadku Warszawy. W rozmowie brała udział osoba, której twarz i głos do złudzenia przypominały mera Kijowa.

Spotkanie z Kliczko

Informacje Radia ZET zostały potwierdzone przez prezydenta Warszawy. - Rzeczywiście wszyscy zostaliśmy oszukani, także włodarze Wiednia, Budapesztu, Berlina i Madrytu. Rozmowa nie dotyczyła żadnych wrażliwych kwestii, ale i tak zdecydowałem się powiadomić o incydencie polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz Ambasadę Ukrainy. Wcześniej już kilkakrotnie rozmawiałem z Witalijem Kliczką, a zasady współpracy na wypadek wojny omawialiśmy na żywo w Kijowie - powiedział Radiu ZET.

Stołeczny ratusz organizuje wideospotkanie wszystkich oszukanych włodarzy. - Ta historia zakończy się pozytywnie, wspólnie z merami Berlina, Wiednia, Budapesztu i Madrytu połączymy się z Witalijem Kliczką także po to, żeby zademonstrować solidarność z Ukrainą i pokazać, że razem jesteśmy silni i nie poddamy się prowokacjom - zapewnił Trzaskowski.

d2662g5

Źródło: Radio ZET

Czytaj też:

Zobacz też: Kaczyński oskarża deweloperów. Ekspert nie wytrzymał: tylko w Orlenie są uczciwe marże?"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2662g5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2662g5
Więcej tematów