Trwa ładowanie...

Niepokoje w Jedwabnem. Policja blokuje tłum. Interweniuje RPO

W Jedwabnem doszło do niepokojącej sytuacji. W dniu 80. rocznicy pogromu Żydów do miasta zjechało wiele osób, które chciały wziąć udział w obchodach. Tłum został jednak zablokowany przez policję. Na miejscu interweniował RPO Adam Bodnar.

Share
Jedwabne. Blokada uczestników uroczystości przez policję. Interwencja RPO Jedwabne. Blokada uczestników uroczystości przez policję. Interwencja RPO Źródło: East News, Twitter, fot: Mateusz Mielczarek, Marek Maliszewski
d39ugau

Obchodzimy 80. rocznicę pogromu Żydów w Jedwabnem na Podlasiu. W związku z obchodami zaplanowano szereg uroczystości.

Tłumy w Jedwabnem. Interwencja służb i blokada uczestników

Jedna z nich odbywa się pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych Żydów w Jedwabnem. Organizatorem wydarzenia jest Gmina Żydowska w Warszawie. Na uroczystości pojawić się mieli m.in. Adam Bodnar, a także przedstawiciele Gminy Żydowskiej, polskiego MSZ i Ambasady Izraela.

Na miejsce przyjechały tłumy osób, które chciały upamiętnić ofiary pogromu w Jedwabnem. Te jednak zostały zatrzymane przez policję kawałek od miejsca wydarzenia. Do sieci trafiły nagrania i zdjęcia przedstawiające interwencję służb.

Tusk uderza w Gowina. Riposta na zarzut o "elastyczności"

Blokada w Jedwabnem. Interwencja RPO Adama Bodnara

"Policja nie chce nas wpuścić na uroczystości", "Jedwabne. Obywatele niedopuszczeni do udziału w uroczystościach rocznicowych" - brzmią niektóre komentarze.

d39ugau

Na zdjęciach i nagraniach widać, jak tłum zgromadzony w Jedwabnem jest blokowany przez kordon policji. Jak opisywały osoby będące na miejscu, konieczna okazała się interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

Blokada w Jedwabnem. Interwencja RPO przyniosła skutek. "Trwa modlitwa"

Na nagraniu opublikowanym przez Lotną Brygadę Opozycji widać, że interwencja RPO trwa kilkanaście minut. W pewnym momencie słychać też, jak Adam Bodnar mówi, że "za chwilę na miejscu pojawi się Rabin Schudrich, który zaznaczył, że nie weźmie udziału w uroczystościach, jeżeli państwo nie zostaną wpuszczeni".

d39ugau

Rzeczywiście, po kilku minutach widzimy rabina Schudricha, a po kolejnych kilku minutach ostatecznie udaje rozwiązać się spór, a tłum, który przybył do Jedwabnego, został wpuszczony na uroczystości.

Dalej, jak czytamy w komentarzach internautów, uroczystości w Jedwabnem przebiegają zgodnie z harmonogramem. W planach są jeszcze uroczystości w kilku innych miejscach związanych z pogromem Żydów.

"Po modlitwach i zapaleniu zniczy w Jedwabnem udamy się do Radziłowa (ok. godz. 13.00), Wąsosza (ok. godz. 13.30), Szczuczyna (ok. godz. 14.00) i Bzur (ok. godz. 14.45) - miejsc pamięci pomordowanych Żydów" - informuje Gmina Żydowska.

Jedwabne. Interwencja RPO Adama Bodnara w związku z blokadą policji Facebook
Jedwabne. Interwencja RPO Adama Bodnara w związku z blokadą policji Źródło: Facebook, fot: Lotna Brygada Opozycji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d39ugau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39ugau
d39ugau
Więcej tematów