Trwa ładowanie...

Niepokojące informacje nt. działań Rosji. "Ukraina jest gotowa"

Ukraina jest gotowa na potencjalne użycie broni chemicznej przez armię rosyjską - przekazuje agencja Ukrinform, powołując się na słowa sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksija Daniłowa.

Wojna w Ukrainie. "Ukraina jest przygotowana na potencjalne użycie broni chemicznej" Wojna w Ukrainie. "Ukraina jest przygotowana na potencjalne użycie broni chemicznej" Fot: Anatolii Siryk
d18vczd

- Ukraina jest przygotowana na potencjalne użycie broni chemicznej przez armię rosyjską. Antidotum są w wystarczających ilościach w szpitalach i jednostkach wojskowych armii ukraińskiej - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.

- Wcześniej mówiono, że Rosjanie mogą przygotować atak chemiczny na Siły Zbrojne i niektóre z naszych miast - cytuje jego słowa Ukrinform. Daniłow zapewnił też, że wykonano odpowiednie prace i przeszkolono personel medyczny.

d18vczd

Wcześniej zastępca ambasadora Rosji przy ONZ oświadczył, że Rosja zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej, jeśli kraj ten zostanie "sprowokowany" przez NATO. Według najbardziej dramatycznych doniesień Rosjanie mogą użyć sarinu (trującej substancji o działaniu neuroparalitycznym) w tych miastach, w których nie są w stanie przebić się przez umocnienia.

Oglądał zdjęcia z Buczy, synowi powiedział: to mogliśmy być my

O ryzyku użycia broni chemicznej wielokrotnie mówił również Wołodymyr Zełenski. - Rosja może użyć broni jądrowej nie wtedy, kiedy poczuje się osaczona, jak twierdzi światowa dyplomacja, ale wtedy, gdy będzie bezkarna - powiedział.

WHO przygotowuje plan kryzysowy

- Rozpatrujemy wszelkie scenariusze i przygotowujemy plan kryzysowy na wypadek ataków chemicznych na Ukrainie - przekazał w czwartek w czasie briefingu prasowego we Lwowie Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę.

d18vczd

- Biorąc pod uwagę niepewność obecnej sytuacji, nie ma gwarancji, że wojna nie stanie się jeszcze gorsza - oświadczył cytowany przez agencję Reutera.

WHO tworzy plany kryzysowe na wypadek różnych sytuacji, jakie mogłyby zagrozić ludności Ukrainy, od leczenia ofiar masowych ataków, po ofiary ataków chemicznych.

Przeczytaj także:

d18vczd

Źródło: Ukrinform/PAP/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18vczd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d18vczd
Więcej tematów