Niepokój w Norwegii. "To się ogromnie nasiliło"

Piloci skarżą się na utratę sygnału GPS na najbardziej wysuniętym na północ obszarze Norwegii. W grudniu taka sytuacja została zgłoszona około 30 razy. To duże problemy dla linii lotniczych Widerøe.

Sygnał GPS ginie na Dalekiej Północy Norwegii
Sygnał GPS ginie na Dalekiej Północy Norwegii
Źródło zdjęć: © PAP | Annika Byrde / NTB
Monika Mikołajewicz

Jak poinformowała Catharina Solli, rzeczniczka regionalnych linii lotniczych Widerøe, piloci coraz częściej zgłaszają problemy z utratą sygnału GPS w regionie Finnmark, na północy Norwegii. To powoduje duże komplikacje, gdyż w znaczący sposób utrudnia nawigację samolotów.

- To stwarza dla nas duże problemy. Tracimy jeden z systemów, których normalnie używamy do nawigacji - cytuje słowa Solli gazeta "iFinnmark".

Na północy Norwegii ginie sygnał GPS. "To się ogromnie nasiliło"

Utrata sygnału GPS w najbardziej wysuniętym na północ regionie Norwegii nie jest zjawiskiem nowym. Jednak w ostatnim czasie zjawisko mocno się nasiliło.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Problemy z GPS są zgłaszane dwa-trzy razy w tygodniu przez naszych pilotów od 2018 roku. Teraz doszło natomiast do eskalacji - tłumaczyła Solli.

Jak podaje Norweski Urząd Komunikacji, w okresie od 1 stycznia do 16 listopada zarejestrowano 81 dni bez sygnału GPS. To dwa razy więcej niż w 2021 r. Ostatni miesiąc jednak okazał się jeszcze gorszy w statystykach. Do 20 grudnia tego roku odnotowano bowiem utratę sygnału GPS aż 27 razy.

- Nasi piloci latający w Finnmarku zarejestrowali utratę sygnałów GPS 17 razy w listopadzie. A teraz w grudniu zdarzyło się to jeszcze częściej. Do 20 grudnia doświadczyliśmy utraty sygnałów GPS 27 razy - wyjaśniała dalej rzeczniczka Widerøe.

Wszystkiemu winna Rosja

Przyczyna utraty GPS w Norwegii nie jest tajemnicą. Sygnał zagłuszany jest z terenów Półwyspu Kolskiego w Rosji. O ile wcześniej takie sytuacje zdarzały się jedynie na wschodzie Finnmarku, tak obecnie zagłuszanie sygnału przez Rosjan wpływa na zachodnią część tego obszaru, która znajduje się kilkaset kilometrów od granicy z Rosją.

Jak podaje Faktisk Verifiserbar rosyjskie wojsko wzmocniło proces zagłuszania sygnałów GPS na terenie swojego kraju po tym, jak ukraińskie drony na początku grudnia uderzyły w bazę lotniczą Engels w obwodzie saratowskim. Z kolei na Półwyspie Kolskim odbywają się regularne ćwiczenia w zakresie zagłuszania nawigacji.

Wybrane dla Ciebie