Niepokój o stan zdrowia papieża
Czy papież po tracheotomii wróci do zdrowia i
odzyska siły? - to najczęściej zadawane pytanie na łamach
większości włoskich gazet. W relacjach na temat powrotu
do szpitala i wieczornym zabiegu chirurgicznym dominuje niepokój o
Jana Pawła II. Niektóre dzienniki nie zawahały się nawet napisać,
że jego stan jest ciężki.
"La Stampa" poinformowała, że tracheotomia była konieczna, by uratować Jana Pawła II, którego stan zdrowia gwałtownie się pogorszył. Jak zauważyło "Il Giornale" w relacji zatytułowanej "Lęk o papieża", cały świat wstrzymał oddech na wiadomość o kryzysie zdrowotnym i potrzebie interwencji chirurgicznej.
"Papież operowany, świat w strachu" - obwieścił "Il Messaggero" informując o wielkim zdenerwowaniu w Watykanie. Według gazety tylko niewielu kardynałów wiedziało o tym, jak źle jest z Janem Pawłem II. Dziennik przytoczył także wypowiedź jednego ze znanych neurologów, który twierdzi, że postępująca choroba Parkinsona blokuje płuca papieża.
Katolicki dziennik "Avvenire" pisze o wielkim niepokoju, z jakim przyjęto na świecie wiadomość o koniecznej operacji. Natomiast watykański dziennik "L'Osservatore Romano", który ukazał się z piątkową datą jeszcze przed zabiegiem operacyjnym, podkreślił, że "łoże boleści Ojca Świętego stało się katedrą życia".
Popularny prawicowy "Il Tempo" pod zdjęciem Jana Pawła II zamieścił wielki napis: "Zostań z nami".
Gazeta umiarkowanej lewicy "Riformista" napisała o bolesnym Wielkim Poście, naznaczonym przez śmierć siostry Łucji z Fatimy, założyciela katolickiego ruchu Comunione e Liberazione księdza Luigiego Giussaniego oraz pogorszenie stanu zdrowia biskupa Rzymu.
W wielu włoskich gazetach dominuje pesymizm i obawa, że Jan Paweł II nie odzyska już po zabiegu sił ani nie będzie mógł normalnie mówić. Jak stwierdziło prawicowe pismo "Libero" papież walczy, ale jego stan jest ciężki". Podobną opinię wyraziła lewicowa "L'Unita".
Jeszcze krok dalej poszedł dziennik "Indipendente", który już spekuluje, że sukcesja po Janie Pawle II będzie najtrudniejsza w historii ponieważ kardynałowie przytłoczeni są przez jego charyzmę i wskazówki na przyszłość.
Sylwia Wysocka