Niepewna przyszłość budżetu. Kancelaria Prezydenta podała datę
Prezydent Andrzej Duda zwleka z podjęciem decyzji ws. ustawy budżetowej. Ewentualne odesłanie budżetu do Trybunału Konstytucyjnego znacznie utrudni pracę rządu. Kiedy poznamy decyzję prezydenta? Zdaniem jego Kancelarii - w czwartek.
31.01.2024 | aktual.: 31.01.2024 12:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kancelaria prezydenta daje sobie czas do czwartku na decyzję w sprawie budżetu państwa - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. "Oczekiwanie, że dziś prezydent Andrzej Duda ogłosi decyzję ws. budżetu (podpis czy TK) może okazać się bezpodstawne. Kancelaria Prezydenta uznaje, że termin upływa 1 lutego, czyli jutro" - czytamy we wpisie na platformie X dziennikarza stacji.
Według wcześniejszych ustaleń, prezydent poważnie rozważa odesłanie ustawy budżetowej do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli tak się stanie, to TK będzie miał dwa miesiące na rozważenie sprawy. Nie można jednak wykluczyć, że sprawa ustawy budżetowej będzie ciągnęła się jeszcze dłużej, ponieważ za przekroczenie ustawowego terminu sędziom nic nie grozi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Paraliż prac rządu
Taka zwłoka oznacza jednak poważne utrudnienia dla prac w Sejmie. Dopóki ustawa budżetowa nie zostanie podpisana przez prezydenta, wstrzymane będą m.in. uwzględnione w niej podwyżki dla nauczycieli i pracowników budżetówki. Decyzja prezydenta może odbić się na notowaniach głowy państwa i jego środowiska.
Równocześnie - jak usłyszeli dziennikarze RMF FM - Andrzej Duda szuka sposobu na odwet za odbieranie wpływów w mediach publicznych, prokuraturze i sprawę Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
Co zawiera budżet na 2024 rok?
Ustawa budżetowa została przegłosowana przez Sejm 18 stycznia. W projekcie uwzględniono m.in 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli i 20-procentowe podwyżki dla pracowników budżetówki. Budżet przewiduje również środki na 800 plus, trzynaste i czternaste emerytury, a także na waloryzację rent i emerytur, jeśli inflacja w bieżącym roku przekroczy 5 procent.
W budżecie znalazły się również dodatkowe trzy miliardy złotych na onkologię i psychiatrię dziecięcą.
Źródło: RMF FM