Trwa ładowanie...
20-11-2014 13:50

Nieoficjalnie: Paweł Kukiz będzie radnym sejmiku dolnośląskiego

Paweł Kukiz - muzyk i działacz na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych - prawdopodobnie będzie radnym dolnośląskiego sejmiku. Wynika to z protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu, która podliczyła głosy w jednym z okręgów wyborczych do sejmiku.

Nieoficjalnie: Paweł Kukiz będzie radnym sejmiku dolnośląskiegoŹródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d3hrxvo
d3hrxvo

Paweł Kukiz startował w okręgu nr 1 obejmującym miasto Wrocław z ostatniego miejsca na liście KWW Bezpartyjni Samorządowcy. Zdobył 14 403 głosy.

Z podziału mandatów w tym okręgu wynika, że radną sejmiku zostanie również liderka tej listy i kandydatka na prezydenta Wrocławia Aldona Wiktorska-Święcka.

Komitet Bezpartyjni Samorządowcy powstał tuż przed wyborami w wyniku podziału stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ), któremu szefuje prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Działaczom tego komitetu nie podoba się koalicja Dutkiewicza z PO. Podkreślają, że "nie chcą być klientami partii politycznych". Liderami nowego środowiska są prezydent Lubina Robert Raczyński oraz prezydent Bolesławca Piotr Roman.

Wybory do sejmiku w tym okręgu wygrała Platforma Obywatelska, która zdobyła cztery mandaty radnych wojewódzkich. Najlepszy wynik uzyskała dotychczasowa przewodnicząca sejmiku z PO Barbara Zdrojewska, która zdobyła 33 527 głosów. Prywatnie to żona europosła i byłego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

d3hrxvo

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło dwa mandaty. Jeden przypadł byłemu senatorowi Andrzejowi Jarochowi.

W dolnośląskim sejmiku zasiada 37 radnych. Dotąd nie podliczono jeszcze wyników głosowania w pozostałych czterech z pięciu okręgów.

51-letni Kukiz to wokalista, kompozytor, założyciel i lider zespołu Piersi. Jest też działaczem ruchów patriotycznych, kresowych oraz propaguje ideę jednomandatowych okręgów wyborczych. W latach 80-tych mieszkał i studiował we Wrocławiu. Obecnie mieszka w nieodległym od stolicy Dolnego Śląska Brzegu (Opolskie), lecz by móc wystartować w wyborach do dolnośląskiego sejmiku zameldował się w domu swoich rodziców we Wrocławiu.

Według cząstkowych danych podanych przez PKW w nocy z poniedziałku na wtorek, a obejmujących tylko komitety ogólnopolskie, w wyborach do sejmiku dolnośląskiego najlepszy wynik uzyskała Platforma Obywatelska - 31,21 proc. poparcia. Za nią są: PiS z poparciem 20,33 proc., PSL - 19,71 proc., SLD-Lewica Razem - 10,25 proc., Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 3,61 proc., Ruch Narodowy - 1,53 proc.

Do lutego tego roku województwem dolnośląskim rządziły trzy partie: PO, SLD i PSL, ale wówczas rozszerzono koalicję o radnych stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk. PO-SLD-PSL-ODŚ łącznie miał 29 radnych (15 radnych z PO, 9 z ODŚ, 4 z SLD, jeden z PSL). Jedynym klubem opozycyjnym było PiS, które w sejmiku miało 7 radnych.

d3hrxvo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hrxvo
Więcej tematów