Trwa ładowanie...

Nieoficjalnie: NIK jeszcze w tym tygodniu złoży zawiadomienia na najważniejszych urzędników państwowych

Z nieoficjalnych ustaleń Onetu wynika, że jeszcze w tym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli złoży zawiadomienia do prokuratury na najważniejszych urzędników państwowych. Ma to mieć związek z raportem NIK dotyczącym organizacji prezydenckich wyborów kopertowych, które kosztowały ponad 76 mln złotych, ale się nie odbyły.

Nieoficjalnie: NIK jeszcze w tym tygodniu złoży zawiadomienia na najważniejszych urzędników państwowychNieoficjalnie: NIK jeszcze w tym tygodniu złoży zawiadomienia na najważniejszych urzędników państwowychŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d3pzrom
d3pzrom

Zawiadomienia, które według ustaleń portalu Onet jeszcze w tym tygodniu NIK ma złożyć do prokuratury, dotyczyć mają premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacka Sasina, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka.

Zarzuty, które m.in. mają pojawić się w zawiadomieniach odnoszą się przede wszystkim do przekroczenia uprawnień i rażącego działania na szkodę interesu publicznego przez wszystkich czterech urzędników najwyższego szczebla w naszym kraju.

Wnioski do prokuratury, które mają zostać skierowane przez NIK to ciąg dalszy w związku z publikacją raportu Najwyższej Izby Kontroli ws. prezydenckich wyborów kopertowych, które kosztowały ponad 76 mln zł i miały odbyć się w maju 2020 roku ale nie doszły do skutku.

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki prezydentem? Enigmatyczna odpowiedź rzecznika rządu

Raport NIK ws. wyborów kopertowych. Marian Banaś o nowych zawiadomieniach informował już wcześniej

Prezes NIK Marian Banaś już w zeszłym tygodniu informował o tym, że Najwyższa Izba Kontroli jest w trakcie analizy zebranych materiałów m.in. z Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Nie chciał jednak podawać jeszcze żadnych nazwisk na tym etapie.

d3pzrom

- Na ten moment to ja jeszcze nie mogę powiedzieć, czy to przypiszemy konkretnej osobie, natomiast na pewno, jeśli chodzi o te podmioty, czyli Kancelarię Premiera Rady Ministrów, czy Ministerstwo Aktywów Państwowych, czy MSWiA, na pewno te trzy jednostki będą objęte tym zawiadomieniem - przyznał w miniony czwartek w RMF FM Banaś. Wskazał też wówczas, że treść nowych zawiadomień dotyczyć będzie przestępstw urzędniczych.

Wybory kopertowe. Do tej pory do prokuratury trafiły dwa zawiadomienia

Szef NIK Marian Banaś w dniu publikacji raportu stwierdził wprost, że "nie było podstaw prawnych do tego, żeby premier wydawał jakiekolwiek polecenia ws. realizacji wyborów przez Pocztę Polską i PWPW”.

Do tej pory w związku z raportem ws. wyborów kopertowych NIK złożyła oficjalnie dwa zawiadomienia do prokuratury i dotyczą one Poczty Polskiej oraz Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Źródło: Onet.pl/RMF FM

d3pzrom
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pzrom
Więcej tematów