Trwa ładowanie...

Nieoficjalnie: Jest decyzja Netanjahu po potężnych protestach

Jak podaje Al Jazeera, powołując się na izraelskiego publicznego nadawcę Kan, Benjamin Netanjahu wycofa się z forsowanej reformy sądownictwa. Sprawa wywołała w Izraelu masowe protesty. Sprzeciw zgłosił prezydent kraju.

Telewizja Kan twierdzi, że Netanjahu - po potężnych protestach - wycofa się z forsowanej reformy sądownictwa.Telewizja Kan twierdzi, że Netanjahu - po potężnych protestach - wycofa się z forsowanej reformy sądownictwa.Źródło: EPA, PAP
d3sembj
d3sembj

O wycofaniu się z reformy sądownictwa, według telewizji Kan, Benjamin Netanjahu miał poinformować swoich koalicjantów. Premier miał wygłosić w poniedziałek orędzie do narodu, ale zostało ono przełożone bez wskazania zmienionej godziny.

Polityczne groźby w Izraelu. Prezydent wzywa do ustąpienia

W całym kraju wrze. Prezydent Izraela Izaak Herzog wezwał w poniedziałek rząd do natychmiastowego wstrzymania reformy. "W imię dobra Izraela, w imię odpowiedzialności wzywam do natychmiastowego wstrzymania procesu legislacyjnego" - napisał na Twitterze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowa broń na Białorusi. Ekspert o ruchu Putina

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Z kolei część koalicyjnych ministrów zagroziła Netanjahu, że opuści rząd, jeśli ten wycofa się z forsowanego procesu legislacyjnego. Oznaczałoby to upadek rządu zaledwie po trzech miesiącach od jego powołania. Sam premier jeszcze w niedzielę wieczorem zdymisjonował ministra obrony Joawa Galanta z powodu jego wypowiedzi, nawołujących do wstrzymania forsowanej reformy.

W Knesecie opozycyjni posłowie zaatakowali Simchę Rothmana, przewodniczącego komisji, która procedowała projekt ustawy, okrzykami "Hańba! Hańba!" i ostrzeżeniami, że może ona doprowadzić do zniszczenia Izraela.

d3sembj

- To jest wrogie przejęcie państwa Izrael. Nie potrzeba Hamasu, nie potrzeba Hezbollahu - powiedział jeden z posłów do Rothmana.

Masowe protesty nie ustają. Strajk generalny w Izraelu

Nieustępliwość Netanjahu doprowadziła do eskalacji protestów. Przewodniczący Histadrut, największej izraelskiej federacji związków zawodowych, Arnon Bar-Dawid zapowiedział w poniedziałek strajk generalny. Rano przed parlamentem ponownie zebrali się demonstranci, a w ramach protestów wstrzymane zostały odloty z lotniska Ben Guriona.

Jeżeli ustawy zostałyby przyjęte, rządząca nacjonalistyczno-religijna koalicja uzyskałaby większą kontrolę nad mianowaniem sędziów.

Źródło: Kan, Al Jazeera, PAP

d3sembj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3sembj
Więcej tematów