Trwa ładowanie...

Ukraińcy idą dalej, Rosjanie uciekają. "Wszyscy na to czekamy" [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Sobota to 220. dzień rosyjskiej inwazji. - Odbicie przez siły ukraińskie z rąk wojsk rosyjskich miasta Łyman pozwala zacząć wyzwalanie obwodu ługańskiego - oświadczył w sobotę gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. Według oficjalnych informacji, Łyman jest już ukraiński. W sieci pojawiło się nagranie pokazujące żołnierzy wieszających ukraińską flagę przy wjeździe do miasta. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Share
Ukraińcy idą dalej, Rosjanie uciekają. "Wszyscy na to czekamy" [RELACJA NA ŻYWO]Ukraińcy idą dalej, Rosjanie uciekają. "Wszyscy na to czekamy" [RELACJA NA ŻYWO]Źródło: FORUM, fot: Jack Hill / News Licensing / Forum
d3hwhva
RELACJA NA ŻYWO
Trwa łączenie
16 min temu

Niemcy chcą przekazać Polsce systemy obrony powietrznej Patriot. Teraz głos w tej sprawie zabrał Olaf Scholz. Kanclerz Niemiec podkreślił, że propozycja wciąż jest aktualna. O tym zapewniała też niemiecka minister obrony Christine Lambrecht.

31 min temu

- Ale my bronimy się, co najważniejsze, nie pozwalamy wrogowi zrealizować jego zamiarów. Mówili, że zajmą obwód doniecki - wiosną, latem, jesienią. W tym tygodniu już zaczyna się zima, wprowadzili tam swoją regularną armię, codziennie tracą setki zmobilizowanych i najemników, budują umocnienia - powiedział ukraiński prezydent.

41 min temu

- Sytuacja na froncie jest trudna - powiedział Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu wideo. - Pomimo bardzo dużych strat okupanci nadal próbują nacierać na obwód doniecki, zdobyć przyczółek w obwodzie ługańskim, przenieść się do obwodu charkowskiego, planują coś na południu - dodał. 

50 min temu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek w wieczornym wystąpieniu wideo, że sytuacja na linii frontu pozostaje trudna, a siły rosyjskie próbują nacierać w Donbasie i Charkowie.

59 min temu

"Druga armia świata" uczy wiązania sznurowadeł.

23:44, 29.11.2022

"Kanclerz potępił trwające ostrzały i zapewnił Ukrainę o dalszym wsparciu" - potwierdził rzecznik. Przypomniał, że dotychczas rząd federalny udzielił Ukrainie krótkoterminowej pomocy finansowej na naprawę infrastruktury energetycznej w wysokości ok. 56 mln euro, ponadto Niemcy dostarczają ponad 350 generatorów.


Kanclerz zapowiedział także dalsze wsparcie Niemiec dla Ukrainy, m.in. w zakresie obrony powietrznej oraz długoterminowej odbudowy. "Kanclerz RFN i prezydent Ukrainy potwierdzili kontynuowanie bliskiej i konstruktywnej współpracy" - podkreślił rzecznik rządu we wtorkowym komunikacie. 

23:35, 29.11.2022

Kanclerz RFN Olaf Scholz rozmawiał we wtorek telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowa dotyczyła sytuacji politycznej, wojskowej i humanitarnej w Ukrainie - poinformował rzecznik niemieckiego rządu.


Prezydent Zełenski opisał m.in. skutki rosyjskich nalotów na infrastrukturę cywilną, efektem których są problemy z zaopatrzeniem w wodę i energię elektryczną.

23:22, 29.11.2022
23:06, 29.11.2022

"Poruszyliśmy kwestie tragedii, do której doszło w Przewodowie 15 listopada oraz wsparcia amerykańskich ekspertów w śledztwie. Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej. Sekretarz obrony podziękował za zaangażowanie Polski na rzecz wsparcia Ukrainy" - poinformował Błaszczak.

22:55, 29.11.2022

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

22:46, 29.11.2022
22:43, 29.11.2022

Nasza oferta dla polskiego rządu w sprawie ochrony jego własnego kraju jest wciąż na stole - powiedział we wtorek Scholz, cytowany przez agencję Reutera.


- Polska jest szczególnie narażona - stało się to jasne podczas tragicznego ataku rakietowego z dwiema ofiarami śmiertelnymi. Ważne było i jest dla mnie wspieranie Polski jako dobrego sąsiada i bliskiego sojusznika w tych trudnych czasach. Stąd ta oferta - nadzór i obrona powietrzna z Eurofighterami i Patriotami - powiedziała Lambrecht w rozmowie opublikowanej we wtorek na portalu dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - Podtrzymujemy naszą ofertę - zapewniła.


- Oferta brzmi: stacjonowanie niemieckich Patriotów z niemieckimi załogami na polskiej ziemi - dopytywał FAZ. - Taka właśnie jest oferta - odpowiedziała minister obrony Niemiec.

22:32, 29.11.2022

Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, jest nadal aktualna - przekazała we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

22:25, 29.11.2022

Ryder odpowiedział w ten sposób podczas konferencji prasowej na pytanie, czy USA rozważają dostarczenie Patriotów na Ukrainę albo samodzielnie lub w porozumieniu z sojusznikami. Rzecznik stwierdził, że choć obrona powietrzna jest priorytetem dla USA jeśli chodzi o pomoc Ukrainie i prowadzi na ten temat rozmowy, to obecnie nie ma planów przekazania tego konkretnego systemu.


- Jeśli chodzi o jakikolwiek typ baterii Patriot z USA, w tej chwili nie mamy żadnych planów, by dostarczać je na Ukrainę. Ale nadal prowadzimy dyskusje i jeśli będziemy mieli coś do ogłoszenia, poinformujemy o tym - powiedział. Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel resortu przekazał podczas telekonferencji, że jeśli chodzi o systemy obrony powietrznej, wszystkie opcje są "na stole", w tym systemy Patriot.

22:25, 29.11.2022

Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot w Ukrainie - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

22:25, 29.11.2022

Najprawdopodobniej przyjęciem ukraińskich żołnierzy w Czechach i wyjazdem Czechów na misje szkoleniowe w innych krajach senatorzy zajmą się już w czwartek. Według wcześniejszych informacji szkolenie ukraińskich żołnierzy w Czechach odbędzie się na poligonach przy garnizonie Libava na Morawach i obejmie jednostki zmechanizowane oraz jednostki specjalistyczne na przykład saperów lub specjalistów od broni masowego rażenia, szczególnie broni chemicznej.


Do końca przyszłego roku powinno odbyć się pięć czterotygodniowych turnusów - wynika z rządowych planów. W każdym z nich mogłoby uczestniczyć do 800 ukraińskich żołnierzy. Do innych krajów UE, głównie do Polski, będzie mogło wyjechać 55 żołnierzy.

22:20, 29.11.2022

Izba Poselska czeskiego parlamentu wyraziła we wtorek zgodę na pobyt i szkolenie ukraińskich żołnierzy w Czechach. Zatwierdziła również wysłanie czeskich żołnierzy do szkolenia Ukraińców w innych państwach unijnych. Decyzję posłów musi jeszcze potwierdzić senat i podpisać prezydent.

22:10, 29.11.2022

- Musimy przetrwać tę zimę. Możemy zwyciężyć i zwyciężamy. USA są liderem wsparcia dla Ukrainy i bez ich pomocy, której ciągle potrzebujemy, byłoby nam bardzo ciężko - zaznaczył Zełenski.


Prezydent Ukrainy podkreślił, że obecnie najważniejszą sprawą są rosyjskie ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę energetyczną i zagrożenie blackoutem – powiadomiła służba prasowa głowy państwa.

22:10, 29.11.2022

Twój głos słychać wszędzie i jest to dobry pretekst, by jeszcze raz przypomnieć wszystkim, że w Ukrainie trwa wojna - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z piosenkarką Jamalą przed jej wyjazdem do USA. Artystka angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie w jej walce z rosyjską inwazją.

Źródła: Twitter, Facebook, PAP, Telegram, "The National", Ukraińska Prawda, Bloomberg, "The Kyiv Independent",TASS, Reuters, CNN, Unian, Ukrinform.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hwhva
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3hwhva
Więcej tematów