Trwa ładowanie...
d377qyw

Niemieckie media: czy Tusk wróci na białym koniu i odsunie od władzy Kaczyńskiego?

Polacy o liberalnych poglądach liczą na powrót Donalda Tuska i odsunięcie od władzy autorytarnego rządu Jarosława Kaczyńskiego. "Czy normalna zmiana władzy, po zniszczeniu państwa prawa, jest jeszcze możliwa?" - zastanawia się magazyn polityczny Cicero.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według magazynu "Cicero", Tusk stał się "wunderwaffe" opozycji
Według magazynu "Cicero", Tusk stał się "wunderwaffe" opozycji (East News)
d377qyw

Publicysta niemieckiego magazynu politycznego "Cicero" Paul Flueckiger nawiązuje do okładki jednego z polskich tygodników z końca ubiegłego roku, przedstawiającej spoglądającego "po ojcowsku, ale zdecydowanie" Tuska na białym koniu, mającego powrócić do Polski, by w 2020 roku wygrać wybory i zostać prezydentem. "Od tamtego czasu polska opozycja czeka na powrót Tuska" – pisze autor.

Zdaniem publicysty ta "przesadna nadzieja" sparaliżowała na wiele miesięcy opozycję, która – zamiast się zmobilizować i wystąpić zgodnie przeciwko rządowemu obozowi Kaczyńskiego – czekała na sygnał "zbawiciela z Brukseli".

Tusk – cudowna broń i przekleństwo

Nie po raz pierwszy Tusk stał się "cudowną bronią" (wunderwaffe) przeciwko Kaczyńskiemu, ale i przekleństwem polskiej polityki wewnętrznej” – ocenia Flueckiger.

d377qyw

Zobacz także: Komisja ds. VAT. Tusk odpowiada na pytanie o Morawieckiego i Kaczyńskiego

Autor przypomina, że w 2014 roku Tusk przeniósł się do Brukseli, co wielu rodaków ma mu za złe, uważając, że „opuścił tonący statek proeuropejskiego centrum”. Flueckiger wspomina też o zarzutach ze strony Kaczyńskiego, wytykającego pochodzącemu z Gdańska politykowi rzekomą proniemieckość.

d377qyw

Obecnie Kaczyński posługuje się "całkowicie mu podległym" aparatem wymiaru sprawiedliwości do walki z Tuskiem. Szef Rady Europejskiej wzywany jest raz po raz na przesłuchania. "Chodzi o rzekomą zdradę stanu w związku z Rosją i skandal bankowy, w którym dziesiątki tysięcy osób straciły swoje oszczędności (Amber Gold – DW)" – czytamy w "Cicero".

Czy Tusk dokona rzeczy niemożliwej?

Tusk jest obecnie jedynym polskim politykiem o formacie europejskim – ocenia autor. W Brukseli nauczył się nie tylko angielskiego, ale także zdolności do zawierania kompromisów. Polacy uważają, że jest w stanie dokonać "rzeczy niemożliwej" – przezwyciężenia pojedynku między "autorytarnym prawicowo-narodowym PiS Kaczyńskiego i liberalną proeuropejską PO" – pisze Flueckiger przyznając, że sam Tusk ma duży udział w tym podziale na dwa obozy.

Coraz więcej Polaków ma dosyć tej polaryzacji, którą następca Tuska na stanowisku szefa PO - Grzegorz Schetyna, konsekwentnie kontynuuje.

d377qyw

"Oba obozy zradykalizowały się, pozostawiając na uboczu polityczny środek. Dlatego Tusk prezentuje się podczas wystąpień w Polsce w sposób pojednawczy, chociaż broni zdecydowanie liberalnych wartości" – zauważa publicysta.

"Tusk ma związane ręce, dopóki pozostaje szefem Rady Europejskiej – mówią optymiści. Jego kadencja dobiega końca dopiero 30 listopada. Wielu uważa, że zbawiciel na białym koniu czeka na ofertę międzynarodową, która pozwoliłaby uniknąć mu galopu przez polskie polityczne bagno" – czytamy w "Cicero".

"Pesymiści oceniają, że świadek Donald Tusk może stać się poszukiwanym listem gończym oskarżonym, jeżeli wyniki sondażowe PiS Kaczyńskiego spadną. Normalna zmiana władzy, po zniszczeniu państwa prawa, jest ich zdaniem niemożliwa" – pisze Flueckiger w czerwcowym wydaniu "Cicero".

Jacek Lepiarz

Zobacz także: Donald Tusk: W polityce ważniejsze są mosty
Zobacz także: Tusk: Jestem spokojny o przyszłość UE

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d377qyw

Podziel się opinią

Share

d377qyw

d377qyw
Więcej tematów