Niemieckie europodwyżki
Prezes niemieckiego Banku Federalnego, Bundesbanku, Ernst Welteke, uznał za sukces wprowadzenie wspólnej waluty europejskiej euro. Przyznał jednak, że przy przeliczaniu cen doszło do podwyżek.
Euro weszło do obiegu w 12 krajach Unii Europejskiej 1 stycznia bieżącego roku, a więc prawie rok temu. W wywiadzie dla niemieckiej rozgłośni NDR Welteke zauważył, że na początku roku zdrożały zwłaszcza usługi.
Prezes Bundesbanku podkreślił, że ustanowienie wspólnej waluty ustabilizowało ceny nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie. Jego zdaniem, w minionych latach na kontynencie nigdy nie było takiej stabilności cen, jak obecnie.
Prezes Bundesbanku wyznał zarazem, że robiąc zakupy sam wciąż przelicza w myślach ceny na starą walutę. Według niedawnych sondaży, czyni to aż dwie trzecie Niemców, a ponad połowa żałuje odejścia od marki.
Socjolodzy tłumaczą, że silna Deutsche Mark stała się źródłem i symbolem niemieckiego dobrobytu, a nawet narodową ikoną i ludziom niełatwo było się z nią rozstać. Bank Federalny wyliczył, że z rynku nie powróciły jeszcze i zapewne nie wrócą marki wartości 8 mld 700 mln euro.
Jedno euro to prawie dwie marki. Bezpłatnie można je wymieniać w bankach krajów federalnych, czyli Landesbankach. Część marek Niemcy chomikują, reszta pozostała za granicą lub została zniszczona. (jask)