Trwa ładowanie...

Niemiecki minister o skardze Polski i Węgier: "Mam bardzo duże zaufanie do TSUE"

Polska i Węgry zapowiedziały, że zaskarżą do TSUE mechanizm praworządności. Niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth nie martwi się o wyrok.
Share
Premier Mateusz Morawiecki i Viktor Orban. Polska i Węgry zapowiedziały, że zaskarżą do TSUE mechanizm praworządności
Premier Mateusz Morawiecki i Viktor Orban. Polska i Węgry zapowiedziały, że zaskarżą do TSUE mechanizm praworządnościŹródło: KPRM, Fot: Krystian Maj
dmij6sf

Niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth ze spokojem przyjmuje zapowiedź Polski i Węgier, że zaskarżą do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) mechanizm praworządności. "Mam bardzo, bardzo duże zaufanie do TSUE jako instytucji chroniącej wartości europejskie" - powiedział Roth w wywiadzie dla agencji prasowej AFP. "Tak (TSUE) orzekał zawsze w ostatnich latach i dekadach, więc nie boję się też tej decyzji".

Weto budżetu UE, czyli spór o praworządność

Po tygodniach zmagań szefowie 27 rządów i państw UE uzgodnili na początku grudnia rekordowy budżet Unii, w tym wprowadzony mechanizm praworządności, który przewiduje cięcia funduszy unijnych w przypadku naruszenia praworządności.

dmij6sf

Ze względu na ten mechanizm Warszawa i Budapeszt groziły zawetowaniem budżetu, ale w końcu z weta zrezygnowały. Zamiast tego zapowiedziały skargę do TSUE.

"Cieszę się, że mamy teraz szansę, aby TSUE w sposób wiążący wyjaśnił, że chodzi o instrument zgodny z traktatami" – powiedział Roth. Praworządność jest tym, co łączy wewnętrznie UE. "Teraz praworządność nas dzieli, a musi nas jednoczyć. Mamy tu znaczny deficyt wiarygodności".

Wartości takie same dla wszystkich

Odnosząc się do zarzutów m.in. ze strony Polski i Węgier pod adresem UE, niemiecki minister ds. europejskich podkreślił, że działania na rzecz praworządności są "obowiązkiem dla wszystkich, a nie żadną ideologią".

dmij6sf

"Wartości, o których mówimy, a które są podstawą artykułu 2 traktatów UE i do których przestrzegania zobowiązały się wszystkie kraje europejskie, są uniwersalne i nie różnią się dla poszczególnych stron świata, nie ma zatem żadnej zachodniej, wschodniej czy śródziemnomorskiej interpretacji" – zauważył Michael Roth. Dodał, że nie można "porzucać tych wartości i podstawowych zasad, odwołując się do narodowych tradycji i kultur".

Polska i Węgry od lat są krytykowane za naruszanie zasad praworządności. Roth podkreślił, że wprowadzone podczas niemieckiej prezydencji w UE instrumenty ochrony praworządności są wiążące dla wszystkich państw członkowskich – także Niemiec. "My również raz po raz mamy do czynienia z dyskryminacją i wykluczeniem, ale również całkowicie niedopuszczalnym antysemityzmem. UE musi się tu uważnie przyjrzeć, wszystkie kraje, bez wyjątku, ponoszą odpowiedzialność".

Czy ozdrowieńcy powinni być szczepieni? Prof. Simon: "Nie ma przeciwwskazań, żeby podbić poziom przeciwciał"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmij6sf

Podziel się opinią

Share
dmij6sf
dmij6sf
Więcej tematów