Trwa ładowanie...

Niemiecki minister gospodarki przyznaje: musimy szukać alternatywy dla rosyjskiego gazu. Inaczej staniemy się pionkiem w grze

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck przyznał, że jego kraj musi szukać alternatywy dla rosyjskiego gazu. - Jeśli tego nie zrobimy, staniemy się pionkiem w grze - ocenił. Skrytykował przy tym możliwość uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.

Robert Habeck Robert Habeck Fot: Angelika von Stocki/face to face
d23jl8q
d23jl8q

Minister gospodarki Robert Habeck, polityk partii Zielonych, udzielił wywiadu gazetom koncernu Funke-Mediengruppe i francuskiemu dziennikowi "Ouest-France".

"Nie możemy być pionkiem w grze"

- Musimy lepiej przygotować się do następnej zimy. Już nad tym pracujemy - podkreślił. - Nasz rynek gazu jest całkowicie zderegulowany. Państwo nie ma wpływu i to nie może tak zostać - dodał.

Niemcy importują ponad 50 proc. gazu z Rosji. Zdaniem Habecka sytuacja geopolityczna zmusza Niemcy do "tworzenia innych możliwości importu i dywersyfikacji dostaw, w tym kwestii infrastrukturalnych", gdyż taka jest polityka bezpieczeństwa. - Musimy tutaj działać i lepiej się zabezpieczyć. Jeśli tego nie zrobimy, staniemy się pionkiem w grze - oświadczył minister.

"Putin wykorzystuje gaz przeciwko nam"

Jednocześnie Habeck ostrzegł przed konsekwencjami uruchomienia gazociągu Nord Stream 2. - Z geopolitycznego punktu widzenia Nord Stream 2 nie tylko pogłębia zależność od rosyjskiego gazu, ale także koncentruje się na trasie dostaw, która jest podatna na zagrożenia - ocenił.

d23jl8q

Jego zdaniem Nord Stream 2 zwiększa potrzebę dywersyfikacji dostaw gazu. - Ostatnie tygodnie i konflikt na wschodniej Ukrainie zwiększyły nasze obawy, że Rosja wykorzystuje dostawy gazu także przeciwko interesom Niemiec - oświadczył Habeck.

"Rosja zapłaci wysoką cenę"

Jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę to, jak powiedział minister, "można sobie wyobrazić wszelkie sankcje, które są odpowiednie, aby zmusić Rosję do wycofania się". Według niego sytuacja jest obecnie niebezpieczna, a celem musi być deeskalacja. - Jednocześnie słusznie USA i Unia Europejska mówią jednogłośnie: jeśli Rosja napadnie na Ukrainę, zapłaci za to wysoką cenę ekonomiczną - powiedział Habeck.

Źródło: PAP

Biden wysyła żołnierzy do Polski. "Wiele osób w Polsce poddawało to w wątpliwość"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d23jl8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23jl8q
Więcej tematów