Trwa ładowanie...
01-05-2014 22:46

Niemiecka prasa: Polacy zapłacili bardzo wysoką cenę za nową wolność

Odważny krok, obawy, sukcesy, ofiary - tak niemiecka prasa pisze o 10. rocznicy rozszerzenia Unii Europejskiej, zwracając szczególną uwagę na Polskę. "Od tej ludzkiej strony Polacy zapłacili bardzo wysoką cenę za nową wolność" - pisze "Die Zeit", cytowany przez "Deutsche Welle".

Niemiecka prasa: Polacy zapłacili bardzo wysoką cenę za nową wolnośćŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d3c31yt
d3c31yt

"Spiegel Online" pisze o dużych obawach, jakie wiązały się z przyjęciem 10 nowych krajów członkowskich. "Wielkie były obawy, szczególnie w Niemczech. Tania siła robocza miała zalać niemiecki rynek pracy, rodzime firmy miały ugiąć się przed dumpingową konkurencją z Polski i Czech. UE z 25 państwami członkowskimi miała stać się niezdolna do rządów" - czytamy na stronie "Deutsche Welle". Jak podkreśla gazeta, obawy te nie sprawdziły się, a "zamiast tego przed 10 laty zaczęła się historia jednego z największych europejskich sukcesów".

Tygodnik "Die Zeit" zwraca uwagę przede wszystkim na korzyści, jakie przyniosło Polsce członkostwo w UE. "Takiego sukcesu nie można było przewidzieć. Polskę uważano w roku 2004 za najgorzej przygotowanego kandydata spośród ogółem 10 państw" - cytuje gazetę "Deutsche Welle".

"Die Zeit" pisze o skandalach korupcyjnych, w które zamieszani byli wszyscy ważni członkowie rządzącej wówczas SLD oraz ustąpieniu ówczesnego premiera Leszka Millera. Jak czytamy, wejście Polski do UE miało nie tyle ekonomiczne, co polityczne względy. "Zachodni politycy nie chcieli tego największego kandydata, z prawie 40-milionową populacją zostawić za płotem. Bez Polski rozszerzenie nie miałoby w ogóle sensu, twierdziło wielu".

Gazeta podkreśla, że choć "dziś siła polskiej gospodarki odpowiada 68 procentom unijnej średniej", wielu Polaków nie chciało czekać, aż ich kraj osiągnie zachodnie standardy i wyemigrowało głównie do Wielkiej Brytanii i Irlandii.

d3c31yt

"Emigracja młodych Polaków doprowadziła do tego, że w wielu wsiach zostali tylko starzy mieszkańcy i eurosieroty, dzieci bez rodziców wychowywane przez dziadków, że rozpadły się rodziny. Od tej ludzkiej strony Polacy zapłacili bardzo wysoką cenę za nową wolność" - zauważa "Die Zeit".

"Tageszeitung" pisze z kolei o sceptycyzmie, jaki ogarnął Polaków przed przystąpieniem do UE. "Z tego sceptycyzmu niewiele pozostało" - czytamy. "Najnowsze sondaże CBOS ukazują nowy rekord: prawie 90 proc. ankietowanych ocenia pozytywnie członkostwo Polski w UE". Jak zauważa gazeta, dziś "wszyscy Polacy są zgodni co tego, że bez ponad 60 mld. euro pomocy, Polska nie mogłaby się tak dobrze ustabilizować gospodarczo i politycznie".

Źródło: "Deutsche Welle", WP.PL

d3c31yt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c31yt
Więcej tematów