Niemiecka opozycja chce załagodzić spór z Polską
Przewodniczący opozycyjnej CDU Friedrich Merz chce podczas wizyty w Warszawie załagodzić spór z Polską o wymianę czołgów – podał "Der Spiegel". Niemiecki polityk "wchodzi w paradę" kanclerzowi RFN Olafowi Scholzowi.
27.07.2022 00:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak informuje "Der Spiegel", Friedrich Merz przyjeżdża w środę do Warszawy, gdzie spotka się między innymi z premierem Mateuszem Morawieckim.
Szef CDU i przewodniczący klubu parlamentarnego bloku chadeckiego CDU/CSU chce załagodzić spór po tym, jak impas w rozmowach o wymianie czołgów (Ringtausch) doprowadził do ostrej krytyki ze strony polskiej – czytamy we wtorek w internetowym wydaniu niemieckiego tygodnika.
Merz uważa za "pilnie konieczne" utrzymywanie w obecnym czasie ścisłych kontaktów z polskim kierownictwem. W planie wizyty jest także spotkanie z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem.
CDU krytykuje Scholza. "Opieszały kanclerz w ślepej uliczce"
Szef CDU ostro skrytykował w poniedziałek działania niemieckiego rządu w sprawie dostaw broni dla Ukrainy. "Wymiana wiązana znalazła się z powodu opieszałości kanclerza Scholza w ślepej uliczce" – powiedział "Spieglowi" Merz.
Polska przekazała Ukrainie po wybuchu wojny ponad 200 czołgów produkcji sowieckiej T-72. W zamian strona polska miała otrzymać nowoczesny sprzęt z Niemiec, jednak rozmowy w sprawie wymiany przeciągają się, a ostatnio utknęły w martwym punkcie. Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk zarzucił władzom w Berlinie świadome wprowadzenie Polski w błąd.
Po wizycie w Warszawie Merz pojedzie na Litwę, gdzie odwiedzi bazę międzynarodowej grupy bojowej (Enhanced Forward Presence Battle Group), którą kieruje Bundeswehra. W litewskiej Rukli stacjonuje niemiecki batalion w sile prawie 1000 żołnierzy z ciężkim sprzętem.
W podróży do Polski i Litwy Merzowi towarzyszyć będzie między innymi pochodzący z Polski Paul Ziemiak – przewodniczący międzyparlamentarnej grupy niemiecko-polskiej.
Autor: Jacek Lepiarz/Deutsche Welle