ŚwiatNiemiecka Lufthansa i Litwa zdecydowały w sprawie lotów nad Białorusią

Niemiecka Lufthansa i Litwa zdecydowały w sprawie lotów nad Białorusią

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa zdecydowały o wstrzymaniu lotów nad terytorium Białorusi. Taką decyzję podjęły też władze Litwy w sprawie samolotów, które lecą do ich kraju.

Niemiecka Lufthansa i Litwa zdecydowały w sprawie lotów nad Białorusią
Niemiecka Lufthansa i Litwa zdecydowały w sprawie lotów nad Białorusią
Źródło zdjęć: © Getty Images | Alexander Hassenstein
Arkadiusz Jastrzębski

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa ogłosiły w poniedziałek, że "wstrzymują czynności" w przestrzeni powietrznej Białorusi. "Ze względu na dynamikę obecnej sytuacji na razie zawieszamy operacje w białoruskiej przestrzeni powietrznej" - poinformowała spółka w oświadczeniu.

Po tym, jak w niedzielę samolot linii (lecący z Aten do Wilna) został zmuszony do lądowania w Mińsku, zmiany w ruchu samolotów wprowadziła również Litwa.

Minister transportu Marius Skuodis powiedział na konferencji prasowej, że zakaz lotów przez białoruską przestrzeń powietrzną dotyczy samolotów, które będą leciały na Litwę oraz tych, które - wylatując z litewskich lotnisk - będą miały zamiar w nią wlecieć.

- Nie oznacza to, że te loty są odwołane. Po prostu linie lotnicze muszą zmienić ich trasę - zaznaczył litewski minister. O wstrzymaniu lotów nad Białorusią zdecydowali również Brytyjczycy.

Zobacz też: Łukaszenka porwał samolot Ryanair. Były szef MSZ: "Litwa wyprzedziła Polskę"

Wcześniej w poniedziałek samolot Lufthansy, mający lecieć z Mińska do Frankfurtu, został tymczasowo unieruchomiony w stolicy Białorusi po tym, jak port lotniczy przekazał, że otrzymał maila o "zamiarze dokonania aktu terrorystycznego". Sprawdzono bagaże pasażerów i ostatecznie maszyna odleciała do Niemiec z opóźnieniem.

Szefowa KE: zamrażamy 3 mld euro przeznaczone dla Białorusi

Przywódcy państw Unii Europejskiej zdecydowali m.in. o zakazie przelotów przez przestrzeń UE dla białoruskich linii.

- Unijny pakiet ekonomiczno-inwestycyjny na rzecz Białorusi na kwotę 3 mld euro, który był gotowy do uruchomienia, został zamrożony - poinformowała przed samym szczytem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
białoruśsamolotniemcy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)