Niemiecka eurodeputowana poślubiła kobietę
Niemiecka eurodeputowana Lissy Groener (SPD) poślubiła w Brukseli swoją rodaczkę Sabine Gillessen i apeluje na łamach tygodnika "European Voice" o jednakowe prawa dla homoseksualistów w całej Unii Europejskiej.
51-letnia Groener zdecydowała się na ślub ze swoją rodaczką w Belgii, bowiem w ich rodzinnym kraju, Niemczech prawo na to nie zezwala. Mam nadzieję, że wkrótce moje małżeństwo zostanie uznane w Niemczech, i będziemy mogli cieszyć się takimi samymi prawami, jak tu w Belgii - powiedziała Groener. Ze swoją partnerką jest w związku od ponad 10 lat, a wspólnie mieszkają od dwóch.
W Niemczech, w przeciwieństwie do Belgii prawo nie zezwala na śluby osób tej samej płci. Pary homoseksualne mogą jedynie zarejestrować swój związek, zgodnie z prawem z 2001 roku. Lobby konserwatywne sprzeciwiło się rozszerzeniu praw małżeńskich na pary tej samej płci. Tymczasem w Belgii od 2003 roku pary homoseksualne mają niemal te same prawa co heteroseksualne, w tym np. prawo do spadku.
To smutne, ze pary tej samej płci nie mają tych samych praw w całej Europie - powiedziała Groener. Zapowiedziała, że będzie o to zabiegać na forum Komisji ds. kobiet oraz równych szans w Parlamencie Europejskim, której jest członkinią.
W 1989 Dania jako pierwszy kraj w UE przyznała prawo do rejestrowania związków homoseksulanych, przyznając im te same prawa co małżeństwom. Kościelne małżeństwa osób tej samej płci nie są dozwolone. Norwegia, Szwecja i Islandia wprowadziły podobne prawo w 1996 roku, a Finlandia w 2002.
Holandia jest pierwszym krajem, który od 2001 roku dał parom homoseksualnym pełne cywilne prawa małżeńskie. W Hiszpanii, kilka miesięcy temu, w czerwcu, parlament przyjął ustawę zezwalającą tamtejszym parom tej samej płci na śluby i adopcję.
We Francji od 1999 istnieje regulacja o związkach partnerskich (pacs), która daje pełne prawa zamieszkującym wspólnie parom, niezależnie od ich płci. Nie obejmuje jednak praw adopcyjnych, ani do wspólnego rozliczania podatkowego. Podobne do francuskich rozwiązania prawne wprowadził w 2004 roku Luksemburg.
W Wielkiej Brytanii, pod koniec tego roku powinno wejść w życie prawo dające zarejestrowanym parom homoseksualnym podobne prawa do małżeńskich w dziedzinie praw do mieszkania i ubezpieczenia społecznego.
Groener uważa, że pary homoseksualne powinny mieć też prawo wspólnych rozliczeń podatkowych i adopcji. Sama jest matką dwojga dzieci z poprzedniego małżeństwa.
W Belgii od kilku tygodni trwa debata na temat propozycji przyznania praw rodzicielskich partnerom w związkach homoseksualnych, pod warunkiem, że dziecko jest biologicznie bądź adopcyjnie związane już z jednym z nich.
Ta propozycja wywołuje jednak wiele emocji. W ubiegłą sobotę około 2 tys. osób protestowało w Brukseli przeciwko projektowi tej ustawy. Protest zorganizowały chrześcijańskie ugrupowania demokratyczne i "Akcja na rzecz Rodziny".
Inga Czerny