Trwa ładowanie...
d34n96g

Niemieccy budowlańcy nadal strajkują

Trwająca od trzech dni fala strajków w
niemieckiej branży budowlanej rozszerza się na kolejne kraje
związkowe Niemiec.

Share
d34n96g

W środę strajk objął budowy w południowych i wschodnich landach Niemiec. Jak podał Związek Zawodowy Pracowników Budownictwa (IG BAU), pracę przerwało 16 tys. budowlańców na ponad 1000 placach budów w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Saksonii i Turyngii.

Szef IG BAU Klaus Wiesehuegel zapowiedział dalszą eskalację protestów. Przedstawiciele pracodawców i IG BAU prowadzili równocześnie rozmowy sondażowe na temat ewentualnego podjęcia zerwanych w ubiegłym miesiącu negocjacji z pracodawcami.

Związkowcy domagają się podwyżek o 4,5% dla 950 tys. zatrudnionych. Pracodawcy proponowali ostatnio podwyżkę w dwóch ratach - początkowo o 3%, a w przyszłym roku o 2,1%.

Związkowcy domagają się także zrównania minimalnej płacy w landach wschodnich (8,63 euro za godzinę) do poziomu w Niemczech zachodnich (9,80 euro za godzinę).

Niemieckie budownictwo znajduje się od połowy lat 90. w głębokim kryzysie. Liczba zatrudnionych w branży budowlanej spadła z 1,5 mln w połowie lat 90. do 950 tys. Z roku na rok spadają także obroty firm budowlanych. (iza)

d34n96g

Podziel się opinią

Share
d34n96g
d34n96g
Więcej tematów