Trwa ładowanie...
d3vwc1d

Niemieccy budowlańcy nadal strajkują

Trwająca od trzech dni fala strajków w
niemieckiej branży budowlanej rozszerza się na kolejne kraje
związkowe Niemiec.

d3vwc1d
d3vwc1d

W środę strajk objął budowy w południowych i wschodnich landach Niemiec. Jak podał Związek Zawodowy Pracowników Budownictwa (IG BAU), pracę przerwało 16 tys. budowlańców na ponad 1000 placach budów w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Saksonii i Turyngii.

Szef IG BAU Klaus Wiesehuegel zapowiedział dalszą eskalację protestów. Przedstawiciele pracodawców i IG BAU prowadzili równocześnie rozmowy sondażowe na temat ewentualnego podjęcia zerwanych w ubiegłym miesiącu negocjacji z pracodawcami.

Związkowcy domagają się podwyżek o 4,5% dla 950 tys. zatrudnionych. Pracodawcy proponowali ostatnio podwyżkę w dwóch ratach - początkowo o 3%, a w przyszłym roku o 2,1%.

Związkowcy domagają się także zrównania minimalnej płacy w landach wschodnich (8,63 euro za godzinę) do poziomu w Niemczech zachodnich (9,80 euro za godzinę).

Niemieckie budownictwo znajduje się od połowy lat 90. w głębokim kryzysie. Liczba zatrudnionych w branży budowlanej spadła z 1,5 mln w połowie lat 90. do 950 tys. Z roku na rok spadają także obroty firm budowlanych. (iza)

d3vwc1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vwc1d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj