Zmiany na niemieckiej granicy. "Sąsiedzi w końcu to zaakceptują"
Niemiecki rząd zapowiedział zaostrzenie kontroli migracyjnej na granicach. Oczekuje też, że wnioski azylowe będą rozpatrywane w innych krajach członkowskich. Na granicę wysłano dodatkowych policjantów. - Jestem przekonany, że nasi europejscy sąsiedzi w końcu to zaakceptują - zaznaczył premier Bawarii.
Co musisz wiedzieć?
- Zaostrzenie kontroli na granicach: Niemcy wprowadziły surowsze kontrole, zawracając 286 migrantów w ciągu dwóch dni z powodu braku wiz lub zakazów wjazdu.
- Polityka migracyjna: Kanclerz Friedrich Merz zapowiedział, że migranci będą zawracani od pierwszego dnia jego urzędowania, a wnioski azylowe mają być rozpatrywane w innych krajach UE.
- Zmniejszenie liczby wniosków o azyl: W pierwszym kwartale 2025 r. złożono 36 tys. wniosków o azyl, co stanowi spadek o 30 tys. w porównaniu do 2024 r.
Markus Soeder, lider CSU i premier Bawarii, podkreśla, że Niemcy muszą podjąć zdecydowane kroki w sprawie nielegalnej imigracji. W rozmowie z "Bild am Sonntag" zaznaczył, że choć obecne działania to dobry początek, potrzeba jeszcze wiele pracy, aby skutecznie zarządzać deportacjami osób, które nie mogą pozostać w kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Weszliśmy z ulicy i zdaliśmy test do policji. Sprawdź, jak nam poszło
- Jestem przekonany, że nasi europejscy sąsiedzi w końcu to zaakceptują - zaznaczył.
Migranci zawracani na niemieckiej granicy
Kanclerz Friedrich Merz, podczas kampanii wyborczej, oświadczył, że od pierwszego dnia jego urzędowania migranci będą zawracani na granicach. Niemcy, otoczone "bezpiecznymi państwami UE", oczekują, że wnioski azylowe będą rozpatrywane w innych krajach członkowskich. Dodatkowo, minister spraw wewnętrznych Alexander Dobrindt ogłosił, że na granice wysłano dodatkowych funkcjonariuszy policji federalnej, zwiększając ich liczbę z 11 tys. do 14 tys.
W ostatnich dniach niemiecka policja odnotowała 365 nielegalnych wjazdów do kraju, z czego 286 osób zostało zawróconych. Wprowadzone środki mają na celu zmniejszenie liczby nielegalnych przekroczeń granicy oraz wniosków o azyl, które w pierwszym kwartale 2025 r. i tak spadły o 30 tys. w porównaniu do roku poprzedniego.
Źródło: "Fakt"