Trwa ładowanie...

Niemcy. Wzmożone kontrole na granicy z Polską

Niemcy wprowadzili lockdown na okres świąteczny, a zmiana dotyczy także działań służb na granicy z Polską. Nie chodzi o formalne zaostrzenie przepisów, ale wzmożone kontrole w ramach dotychczasowych przepisów. Zwiększenie kontroli zapowiadają wszystkie trzy landy przy naszej granicy.
Share
Niemcy. Wzmożone kontrole na granicy z Polską
Niemcy. Wzmożone kontrole na granicy z PolskąŹródło: Getty Images
d1onx2g

Meklemburgia Pomorze Przednie, Brandenburgia oraz Saksonia zapowiedziały wzmożone kontrole w okresie przedświątecznym na granicy polsko-niemieckiej - informuje Radio Szczecin. Kontrole mają być wyrywkowe.

Z ustaleń stacji wynika, że władze landów granicznych na razie nie planują zamykania granicy i przywrócenia stałych punktów kontrolnych.

Jak wyjaśnia w komunikacie polska ambasada w Berlinie, na terenie Niemiec w prywatnym samochodem może podróżować do pięciu osób z dwóch gospodarstw domowych.

d1onx2g

Zobacz też: Zakaz przemieszczania się bezprawny? RPO wprost o wygranych w sądzie

Osoby wjeżdżające do naszych zachodnich sąsiadów mają też obowiązek elektronicznej rejestracji powrotu. Z tego nakazu zwolnione są osoby, które były w Polsce krócej niż 24 godziny. One także nie muszą odbywać kwarantanny.

Inni wjeżdżający z Polski do Niemiec bez odpowiednich zaświadczeń muszą się liczyć z koniecznością odbycia kwarantanny - przypomina Radio Szczecin.

d1onx2g

Koronawirus. Przepełnione szpitale, zwłoki w kontenerze

W piątek Instytut Roberta Kocha odnotował rekordową - wynoszącą ponad 33 tysiące - liczbę nowych przypadków infekcji oraz 813 zgonów.

Według rządu federalnego Niemcy znajdują się obecnie w najgorszej fazie kryzysu. Drastycznie rośnie liczba zgonów z powodu COVID-19. Szpitale w Hesji nie mają już gdzie przechowywać zwłok, więc przewozi się je do kontenera ustawionego w tym celu na cmentarzu.

Koronawirus. Lockdown w Niemczech

Twardy lockdown w Niemczech oznacza, że od 16 grudnia do 10 stycznia u naszych zachodnich sąsiadów działają tylko sklepy niezbędne do codziennego życia, apteki i banki. Zamknięte są szkoły, a wybrani pracodawcy są zobowiązani do zawieszenia swojej działalności albo wprowadzenie pracy zdalnej.

Od sześciu tygodni w Niemczech zamknięte są też wszystkie bary i restauracje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1onx2g

Podziel się opinią

Share
d1onx2g
d1onx2g
Więcej tematów