Trwa ładowanie...

Niemcy: wulkan w jeziorze Lacher See aktywny? Poprzednia erupcja miała miejsce 13 tysięcy lat temu

Niemcy: wulkan w jeziorze Laacher See budzi się do życia. Jego poprzednia erupcja miała miejsca 13 tysięcy lat temu.

Niemcy: wulkan w jeziorze Lacher See aktywny? Poprzednia erupcja miała miejsce 13 tysięcy lat temuŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: A. Savin
dv2eirg
dv2eirg

Niemcy – wulkan w jeziorze Laacher See budzi się do życia

Jezioro Laacher See znajduje się około 40 km od Bonn, w Nadrenii Palatynacie, w zachodnich Niemczech. Wiadomo, że akwen powstał w wyniku ogromnego wybuchu, który miał miejsce około 13 tys. lat temu. Po ostatniej erupcji stożek wulkanu zapadł się, pozostawiając po sobie największy w Europie Środkowej krater, który z czasem napełniła woda. Jak podaje Deutsche Welle, naukowcy z całego świata od dłuższego czasu obserwują trend objawiający się zwiększeniem aktywności wulkanicznej. Najnowsze badania ukazały, że wulkan w jeziorze Laacher See, który wcześniej uznano za uśpiony, zaczyna budzić się do życia.

Niemcy – wulkan w jeziorze Laacher See będzie znowu aktywny?

Zdaniem ekspertów, na południowo-wschodnim brzegu jeziora, na powierzchni wody, znajdują się bąbelki dwutlenku węgla. Ich występowanie jednoznacznie dowodzi, że wulkan nie jest wygasły. Ponadto, w okolicy Laacher See mają miejsce niewielkie trzęsienia ziemi, których epicentra są zlokalizowane coraz płycej. W tym momencie trudno jednak jednoznacznie twierdzić, czy z czasem dojdzie do erupcji. Wiadomo jednak, iż jej skutki byłyby odczuwalne w niemalże całej Europie. Wulkan może wydobyć z siebie kilkadziesiąt kilometrów sześciennych popiołów i nawet 7 kilometrów sześciennych lawy.

dv2eirg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv2eirg
Więcej tematów