Trwa ładowanie...

Niemcy udają Greków. Sprzęt z Aten trafi do Kijowa. W zamian uzbrojenie z Berlina

Berlin dogadał się w kwestiach wymiany uzbrojenia z kolejnym krajem. Tym razem są to Ateny, które dysponują radzieckimi bojowymi wozami piechoty BMP-1. W zamian Berlin miałby dostarczyć wozy Marder.

Share
Grecy dostaną niemieckie Mardery Grecy dostaną niemieckie Mardery Źródło: PAP, fot: Michael Kappeler
d226asx

Niemcy zawarły już podobne umowy ze Słowenią i Czechami. Berlin obiecał również, że przekaże czołgi Leopard 2 Polsce w zamian za przekazane Ukrainie T-72. Dostawy te jednak utknęły w martwym punkcie, wywołując napięcia między rządami w Warszawie i Berlinie.

Wymiana została jednak chłodno przyjęta przez grecką opozycję, która zarzuca premierowi Mitsotakisowi "angażowanie Grecji w wojnę". Największa opozycyjna partia w Grecji grzmi, że to "niedopuszczalne" żeby o tak ważnych sprawach Greków informował szef niemieckiego rządu. Rosną również obawy, że sprzęt ten zostanie przekazany w związku z naciskami ze strony Turcji, która dąży do demilitaryzacji greckich wysp położonych na wschodzie Morza Egejskiego.

d226asx

Berlin dogadał się z Atenami

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił kolejną wymianę po rozmowach z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem przy okazji szczytu UE w Brukseli. - Będzie to teraz przedmiotem konkretnych rozmów między ministerstwami obrony, a następnie może zostać szybko wdrożone - powiedział Scholz.

Kanclerz nie podał jeszcze konkretnych szczegółów, ale zdradził, że z Grecją planowane jest coś podobnego, jak w przypadku wymiany pierścieni z Czechami. Scholz poruszył także wątek wymiany z Polską.

- Rozmawiałam również z moim polskim kolegą o tym, jak możemy zapewnić, że dobre umowy, które mamy z Czechami, a które są teraz przygotowywane z Grecją i innymi krajami, mogą być również kontynuowane z Polską. Obaj chcemy to osiągnąć przy jak najlepszej, dobrej współpracy - dodał.

d226asx

Mardery za BMP-1

Praga przekazała już Ukrainie swoje wozy BMP-1, a także będące na wyposażeniu czeskiej armii poradzieckie czołgi. W zamian za to Czesi otrzymają od Niemiec czołgi Leopard 2 w wersji A4.

Szczegóły podało już także greckie MON. Według podanych przez resort informacji przekazane przez Ateny BMP-1 zostaną zastąpione taką samą liczbą niemieckich Marderów. Co ciekawe o niemieckie bojowe wozy piechoty zabiegał również Kijów, który ostatecznie ich jednak prawdopodobnie nie otrzyma, gdyż Berlin cały czas nie podjął w tej sprawie decyzji. Niemieckie koncerny zbrojeniowe były gotowe dostarczyć Ukraińcom do 100 takich pojazdów.

Zobacz też: Niemcy zmarnowały historyczną szansę? Zdecydowany komentarz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d226asx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d226asx
d226asx
Więcej tematów