Trwa ładowanie...
d45uw0m

Niemcy: Uchwalono ustawę o "trzeciej płci", ale środowiska LGBT nie są w pełni zadowolone

Niemiecki Bundestag uchwalił ustawę wprowadzającą trzecią płeć. Jednak część środowiska LGBT nie jest zadowolona z decyzji, bowiem żeby zadeklarować się jako osoba trzeciej płci, trzeba przedłożyć zaświadczenie lekarskie.
Podziel się
Niemcy: Uchwalono ustawę o "trzeciej płci", ale środowiska LGBT nie są w pełni zadowolone
Niemcy: Uchwalono ustawę o "trzeciej płci", ale środowiska LGBT nie są w pełni zadowolone (Fotolia, Fot: Anibal Trejo)
d45uw0m

Niemcy: Ustawa o "trzeciej płci" uchwalona

Bundestag uchwalił ustawę wprowadzającą trzecią płeć. Na kartach urodzeń oraz w księgach stanu cywilnego będzie można określić swoją płeć jako "divers" (inna, odmienna). Za wprowadzeniem ustawy głosowali posłowie CDU i SPD.

Tym samym zrealizowano postanowienie Trybunału Konstytucyjnego, który w 2017 roku orzekł, że obowiązek określenia wyłącznie płci męskiej lub żeńskiej jest naruszeniem prawa do własnej osobowości oraz przejawem dyskryminacji. Trybunał dał czas do końca tego roku na wprowadzenie zmian - gdyby nie udało się ich wprowadzić, zakazałby określania płci w księgach stanu cywilnego.

d45uw0m

Niemcy: Środowiska LGBT nie są do końca zadowolone z ustawy

Wyjątkowo nie są w pełni zadowolone z sytuacji środowiska LGBT. Głównie z powodu wymaganego zaświadczenia od lekarza - bez niego wpis do księgi stanu cywilnego po zmianie płci nie będzie możliwy. - Płci nie można określić wyłącznie na podstawie cech fizycznych, a określa ją czynnik społeczny i psychologiczny - mówił Henny Engels, jeden z członków niemieckiej organizacji zrzeszającej osoby homoseksualne LSVD.

Wpis w rejestrze urodzin będzie także możliwy w późniejszym momencie, gdy dziecko nie będzie mogło być przypisane konkretnej płci tużż po urodzeniu. Dotyczy to także przypadków, gdy po narodzinach wybrano dziecku niewłaściwą płeć, a rodzice będą chcieli ją zmienić.

Są jednak zwolennicy reformy. Uważają, że "samoocena na podstawie subiektywnych odczuć nie mogłaby być podstawą wpisu do księgi stanu cywilnego".

d45uw0m

Podziel się opinią

Share

d45uw0m

d45uw0m
Więcej tematów